Volley League: Πρώτο βήμα τίτλου ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ στον 1ο τελικό της Volley League Ανδρών.

Το πρώτο, από τα τρία βήματα, για την κατάκτηση του πρωταθλήματος πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία «μπήκε» με το «δεξί» στη «μάχη» των τελικών. Στον πρώτο τελικό της Volley League, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης επικράτησαν με 3-1 σετ (20-25, 25-17, 25-19, 25-21) του ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη» και έκαναν το 1-0 στη σειρά, με πρώτο σκόρερ τον Ιντάλγκο, με 18 πόντους (13 ο Κουμεντάκης, από 12 Παγένκ, Στερν). Κόντρα στους «ασπρόμαυρους», ο Ολυμπιακός αν και απώλεσε το πρώτο σετ (20-25), «έβγαλε» αντίδραση, έκανε την ανατροπή και αξιοποίησε το πλεονέκτημα έδρας, «παίρνοντας» τον πρώτο τελικό, αποκτώντας τον πρώτο λόγο για τον τίτλο της Volley League. Το προσεχές Σάββατο (22/4, 21:30), οι «ερυθρόλευκοι» θα δώσουν τον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία, με στόχο το 2-0 στη σειρά.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 5-2, 6-3 και 10-6, όμως σταδιακά ανέβασε «στροφές» και με μπλοκ του Λινάρδου, μείωσε στον πόντο (9-10). Με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης ισοφάρισαν σε 11-11, με τον Ιντάλγκο να κερδίζει άσσο, για το 12-11, ενώ ο Στερν ανέβασε τη διαφορά στο +2 (13-11). Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (14-14), ο Ιντάλγκο «έγραψε» το 15-14, ενώ ο Παγένκ πήρε δύο πόντους, για το 16-15 και το 17-16. Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν ξανά (17-18), ο Στερν ισοφάρισε σε 18-18 και ο Λινάρδος σε 19-19, με μπλοκ, με τον Σλοβένο διαγώνιο να δηλώνει ξανά «παρών», κάνοντας το 20-20. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν σερί 5-0 από τους Θεσσαλονικείς και απώλεσαν το πρώτο σετ (20-25).

Με άσσο του Παγένκ, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 4-2, στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με τον Κουμεντάκη να κάνει το 6-3, με πάιπ. Γιόρνα και Βουλκίδης σέρβιραν άουτ (9-6, 10-7), ο Παγένκ έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων (11-7) στους Κυπελλούχους Ευρώπης, με «πέναλτι», με τον Κουμεντάκη να κερδίζει άσσο, για το +5 (12-7). Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 12-10, ο Ιντάλγκο «απάντησε» (13-10) και ο Κουμεντάκης «χτύπησε» ξανά, για το 16-12, με τον Παγένκ να κάνει, με δύο διαδοχικούς πόντους, το 20-14. Ο Στερν διατήρησε το +6 (22-16), ο Ιντάλγκο έκανε το +7 (23-16), με τον Ολυμπιακό να «παίρνει» το σετ, με 25-17, μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων.

Δυνατά «μπήκαν» οι «ερυθρόλευκοι» και στο τρίτο σετ, με τον Παγένκ να εκμεταλλεύεται το «πέναλτι», για το 9-5, ενώ μετά από απίστευτη άμυνα του Στερν, ο Κουμεντάκης «έγραψε» το 11-7, στην πιο εντυπωσιακή φάση του τελικού! Με πλασέ του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός επανάφερε το +4 (14-10), ενώ ο Κουμεντάκης «μίλησε» ξανά, κάνοντας το 17-12, το 18-14 και το 19-14! Με μονό μπλοκ του Παγένκ, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης ξέφυγαν με 20-14, ενώ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν στο 2-1, με τον Ιντάλγκο να κάνει το 25-19.

Με μπλοκ του Λινάρδου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-4 στο τέταρτο σετ, ενώ με σερβίς του Φαν Ντε Ντρις στο φιλέ, έφτασε στο 8-6. Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε (8-9, 11-13), όμως ο Στερν ισοφάρισε σε 13-13, με άσσο. Με σερβίς του Ράπτη στο φιλέ, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν ξανά, αυτή τη φορά σε 16-16, αλλά οι «ασπρόμαυροι» ξέφυγαν με +2 (16-18). Ο Ιντάλγκο έφερε το σετ στα ίσια (18-18), ο Παγένκ έδωσε προβάδισμα (19-18), ενώ ο Κουβανός ακραίος δήλωσε ξανά «παρών», με τρεις διαδοχικούς πόντους, δύο μπλοκ άουτ και έναν άσσο, για το 23-21 του Ολυμπιακού! Ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ (24-21), με καρφί του Κουμεντάκη και στη συνέχεια, ο Στερν «τελείωσε» το ματς, κάνοντας το 25-21 και το 3-1, με εξαιρετική επίθεση!

Τα σετ (3-1 σε 1.50): 20-25, 25-17, 25-19, 25-21