Volley League: Το πάθημα του έγινε μάθημα του Ολυμπιακού – Ισοφάρισε την σειρά με τον Φοίνικα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Φοίνικα και έκανε το 1-1 στη σειρά. Η πρόκριση θα παιχτεί σε τρίτο ματς το Σάββατο.

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-0 σετ στο ΟΑΚΑ, στέλνοντας την σειρά σε τρίτο ματς που θα κρίνει τον νικητή του ζευγαριού και την ομάδα που θα παίξει στους τελικους των play offs της Volley League ανδρών.

Ο Φοίνικας έβαλε δύσκολα στους “ερυθρόλευκους” στο πρώτο σετ, το οποίο πήγαινε πόντο. Ο τυπικά φιλοξενούμενος Ολυμπιακός πήρε στο τέλος το σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ οι Πειραιώτες μπήκαν καλυτερα. Πήραν νωρίς το προβάδισμα με 1-4. Όσο περνούσε η ώρα ο Ολυμπιακός ανέβαζε την διαφορά φτάνοντας και σε νταμπλ σκορ στο 8-16. Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν το σετ με 20-25 και έκαναν το 0-2.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ οι Φοίνικας πάλεψε. Το σετ πήγαινε πόντο πόντο έως το 14-15. Έπειτα ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι, πήρε μια διαφορά 5 πόντων (15-20,16-21,17-24)και πήραν το σετ με 19-25, ισοφαρίζοντας έτσι στις νίκες την ομάδα της Σύρου.

Φοίνικας – Ολυμπιακός 0-3

Τα σετ: 22-25, 20-25, 19-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Κωστόπουλος 10 (9/17 επ., 1 άσσος, 25% υπ. – 17% άριστες), Χριστόφας 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Στερν 11 (9/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 32% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μήλης 8 (7/23 επ., 1 άσσος) / Καρασαββίδης (λ, 57% υπ. – 36% άριστες), Βελούδης (λ), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 13 (13/25 επ.), Πετρέας 6 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουσάι 8 (7/13 επ., 1 άσσος, 35% υπ. – 22% άριστες), Βουλκίδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (12/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 41% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 80% υπ. – 60% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Ριζόπουλος, Γκέργκι.