Α1 Βόλεϊ Γυναικών: Πήρε το ντέρμπι, αλλά άφησε βαθμό ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0, ο ΠΑΟΚ έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ, αλλά οι «ερυθρόλευκες» πήραν τελικά τη νίκη για τον Β’ όμιλο της Α1 Βόλεϊ Γυναικών.

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη», ο Ολυμπιακός έμεινε όρθιος απέναντι στον Π.Α.Ο.Κ. με 3-2 σετ και πέτυχε τη δεύτερή του νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον Β’ όμιλο της Α1 Βόλεϊ Γυναικών.

Κάθε ομάδα είχε από δύο σετ και ο αγώνας κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός με τα σερβίς της Χουντ-Σκοτ ξεκίνησε το πέμπτο σετ με σερί 4-0 και από εκείνο το σημείο και μετά ο Π.Α.Ο.Κ. κυνηγούσε στο σκορ. Με επίθεση της Μπούκουρα οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 12-9, όμως οι «ερυθρόλευκες» έτρεξαν νέο σερί 3-0 για το 15-09 και το τελικό 3-2 σετ.

Οι «ερυθρόλευκες» πανηγύρισαν την δεύτερη τους νίκη στο πρωτάθλημα, πάλι με 3-2 σετ, όπως έγινε και στη πρεμιέρα στην έδρα της Θέτιδας. Χίπε, Χουντ-Σκοτ και Κλάριτς οδήγησαν τις γηπεδούχες στο σκοράρισμα με 21, 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, με την Γιώτα να παίρνει κρίσιμους πόντους από μπλοκ και τη Ζιώγα ερχόμενη από τον πάγκο να δυσκολεύει πολύ την υποδοχή του Π.Α.Ο.Κ..

Ο Π.Α.Ο.Κ. γνώρισε τη πρώτη του φετινή ήττα και με τον πόντο που απέσπασε έφθασε τους 7 στο πρωτάθλημα. Για την ομάδα του Μίχαλ Μάσεκ η Κούμπουρα σταμάτησε στους 27 πόντους, η Πολυνοπούλου έκανε ζημιά από σερβίς και μπλοκ πετυχαίνοντας 15 πόντους, ενώ στα ρηχά έμεινε η Πότοκαρ με 8 πόντους με 6/27 τελειωμένες επιθέσεις.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης βραβεύτηκε η Σάσκια Χίπε για την ανάδειξή της ως MVP της 1ης αγωνιστικής. Τη βράβευση έκανε η πρώην συμπαίκτρια της Γερμανίδας διαγώνιας στον Ολυμπιακό, Αλίκη Κωνσταντινίδου.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-2

Τα σετ: 25-20, 25-18, 10-25, 21-25, 15-09

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 12 άσσους, 56 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Γιώτα 7 (3/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χουντ 17 (13/37 επ., 4 άσσοι, 49% υπ. – 33% άριστες), Κλάριτς 15 (13/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 32% άριστες), Χριστοδούλου 9 (5/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 21 (19/45 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αργυρίου 2 (2/5 επ.) / Κονόμι (λ, 74% υπ. – 58% άριστες), Λιόλιου, Ζιώγα 4 (1/1 επ., 3 άσσοι), Κελεσίδη, ξανθοπούλου, Τοτσίδου.

Π.Α.Ο.Κ. (Μίχαλ Μάσεκ): Πολυνοπούλου 15 (7/13 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Καλαντάτζε 7 (3/11 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 12 (10/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 26% άριστες), Κούμπουρα 27 (23/51 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βεργίδου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Πότοκαρ 8 (6/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 31% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 45% υπ. – 32% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση.

Τη πρώτη της νίκη πέτυχε η Θέτιδα, η οποία αν και δυσκολεύτηκε απέναντι στην Α.Ε.Κ., πήρε το τρίποντο με 3-1 σετ.

Η αναμέτρηση ήταν κλειστή και στα τέσσερα σετ και οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο από την αρχή έως το τέλος, με τη διαφορά να γίνεται από το μπλοκ, καθώς Θέτιδα και Α.Ε.Κ. είχαν ίδιους άσσους, ίδιες κερδισμένες επιθέσεις (51-51) και λάθη (από 31). Η ομάδα του Γιώργου Ρούση πήρε 11 πόντους πάνω στο φιλέ έναντι 4 της Ένωσης, με την Αναστασία Γεωργιάδου και την Κίνγκα Χάταλα να κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά (από 3 μπλοκ). Πρώτη σκόρερ των γηπεδούχων και του αγώνα ήταν η Μανωλίνα Κωνσταντίνου με 27 πόντους.

Ντεμπούτο με τη φανέλα της Α.Ε.Κ. έκανε η Αμερικανίδα πασαδόρος Ιόσια Νορένε, η οποία πήρε και 5 πόντους από επίθεση. Η Αριάνα Πιρβ έκανε τα αδύνατα-δυνατά για να κρατήσει το άηττητο της ομάδας της, όμως οι 26 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί.

Θέτις – ΑΕΚ 3-1

Τα σετ: 3-1 (25-22, 23-25, 25-23, 25-20)

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Γεωργιάδου 6 (3/12 επ., 3 μπλοκ), Δραγουμάνου 9 (8/36 επ., 1 άσσος, 64% υπ.), Κωνσταντινίδου 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 27 (23/52 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ.), Σιρίνινα, Χάταλα 16 (13/45 επ., 3 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 82% υπ.), Παπαγεωργίου 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αποστολάκη.

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Διάλλα 4 (4/11 επ.), Καββαδία 6 (3/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λιάγκη 14 (14/36 επ.), Νορένε 5 (5/6 επ.), Πιρβ 26 (23/64 επ., 3 άσσοι, 46% υπ.), Ράπτη 3 (2/16 επ., 1 μπλοκ, 82% υπ.) / Μπελιά (λ, 61% υπ.), Τουλγαρίδου (λ), Σεβάρικα (33% υπ.), Φωτεινού 1 (1 μπλοκ).

Την δεύτερη νίκη του στον όμιλο πέτυχε στο «Παναγιώτης Σαλπέας» στον Πειραιά ο Πανναξιακός, ο οποίος επικράτησε του Πορφύρα με 3-1 σετ για την 3η αγωνιστική.

Ο Πανναξιακός κατέκτησε το πρώτο σετ, ο Πορφύρας ισοφάρισε όμως στο τρίτο και τέταρτο σετ βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ, με την ομάδα της Νάξου να φθάνει στο τελικό 3-1 σετ.

Για τις νικήτριες η Μαρία Οικονομίδου είχε 23 πόντους , με την Βίκυ Σαβάρ να έχει 18 και την Σιμόνα Ντιμίτροβα 19. Από τον Πορφύρα η Βραζιλιάνα Ταϊάνα Ροντρίγκεζ είχε 21, όμως δεν είχε βοήθειες στην επίθεση.

Στο φινάλε της αναμέτρησης η Χρύσα Γιαννέλου του Πορφύρα, αισθάνθηκε αδιαθεσία με αποτέλεσμα να ξαπλώσει στο έδαφος. Αμέσως ο γιατρός της αναμέτρησης και των δύο ομάδων της παρείχαν τις πρώτες βοήθειες και μετά από λίγα λεπτά η ακραία του Πορφύρα σηκώθηκε.

Πορφύρας – Πανναξιακός 1-3

Τα σετ: 1-3 (19-25, 25-16, 14-25, 17-25)

*Οι πόντοι του Πορφύρα προήλθαν από 10 άσσους, 41 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 7 άσσους, 63 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Φ. ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Βασίλης Πανδής): Θαλασσινού 2 (2/8 επ., 29% υπ.-29% άριστες), Σέκουλιτς 9 (9/28 επ., 40% υπ.-40% άριστες), Αλμπάνη 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Φλιάκου, Ποντικάκη 9 (6/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ροντρίγκες 21 (18/51 επ., 3 άσσους) / Μπουτσελάκου (λ, 52% υπ.-38% άριστες), Γκούρα, Γιαννέλου 4 (1/6 επ., 3 άσσους, 22% υπ.-15% άριστες), Νικολάκη 5 (3/5 επ., 2 1 άσσους), Σακιζλή 2 (2 άσσοι).

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.Ν. (Απόστολος Οικονόμου): Κωνσταντέλλου 9 (2/7 επ., 7 μπλοκ), Χαμαλίδου 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Σαβάρ 18 (14/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 46% υπ. – 31% άριστες), Οικονομίδου 23 (19/55 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ντιμίτροβα 19 (18/30 επ., 1 άσσος, 42% υπ. – 28% άριστες), Βεσελίνοβιτς 6 (2/3 επ., 4 άσσους) / Ρόγκα (λ, 67% υπ. – 58% άριστες), Μανάι, Μπούκουρα, Παπαστεργίου