Α1 Βόλεϊ Ανδρών: Άλωσε το Ρέντη και «έσπασε» την έδρα του Ολυμπιακού ο Παναθηναϊκός

Πρώτη νίκη στην σειρά για τον Παναθηναϊκό, που «έσπασε» την έδρα του Ολυμπιακού και πήρε κεφάλι στην σειρά.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 σετ τον Ολυμπιακό στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη, στον πρώτο τελικό των play offs της Volley League και έκανε το 1-0 στις νίκες. Στον 7ο τελικό των αιωνίων στην Α1 κατηγορία, μετά από 10 χρόνια.

Στον αγώνα και το πρώτο σετ ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με 2-0. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 3-0, πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-3. Το «τριφύλλι» βρίσκονταν μπροστά στο σκορ σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 18-19, ωστόσο ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι, πήρε διαφορά και το σετ με 19-25.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 1-3. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με πόντο του Κουμεντάκη σε 4-4 και πήρε πρώτη φορά προβάδισμα με 5-4. Οι «πράσινοι» όμως πήραν προβάδισμα και πάλι. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στην ισοφάριση στο 16-16, ενώ ακολούθησαν ακόμη τρεις ισοπαλίες (17-17, 18-18, 19-19). Όπως και στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός στο ίδιο χρονικά σημείο πήρε διαφορά και έφτασε στο 19-24 Οι Πειραιώτες μείωσαν σε 22-24, αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε το 0-2 στα σετ, με 22-25.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά και πήρε προβάδισμα με 1-0, 2-1, 3-2. Ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το σκορ φτάνοντας στο 3-5. Το «τριφύλλι» ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ και πήρε το σετ, κάνοντας το 3-0 με 19-25.

Ο δεύτερος τελικός της σειράς, είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή 12/7 στις 16:30.