Βόλος-Αστέρας Τρίπολης: “Χ”ορταστική πρεμιέρα

Ισόπαλος ο Βόλος με τον Αστέρα Τρίπολης στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Ο Βόλος αναδείχθηκε ισόπαλος 3-3 με τον Αστέρα Τρίπολης στο Πανθεσσαλικό στάδιο, για την πρώτη αγωνιστική της Super League 1.

Οι Αρκάδες προηγήθηκαν στο 28΄ με τον Ασιέρ Μπενίτο, η ομάδα της Μαγνησίας απάντησε με τρία γκολ, από τους Τομ Φαν Βεερτ (33΄), Πάολο Φερνάντες (56΄) και Μίλος Ντέλετιτς (65΄). Ο Αστέρας μείωσε στο 68΄ με τον Λέο Τιλίκα (2-3) και στο 90+9′ ο Μπαράλες διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

O αγώνας:

Ο Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα, όπως φαίνεται και από το γεγονός ότι προηγήθηκε. Συγκεκριμένα, ο Μπενίτο με ωραία τελική-λόμπα άνοιξε το σκορ στο 26΄, αλλά αρχικά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Mετά το VAR, όμως αποφασίστηκε πως μετράει το γκολ, το οποίο ήταν και το πρώτο της σεζόν και καταλογίστηκε στο 28′. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του Μπενίτp στην Ελλάδα.

Ο Βόλος έγινε πιο κινητικός με κορυφαίους τους Ντέλετιτς και Φαν Βεερτ. Ο τελευταίος στο 33ο λεπτό, μετά από σέντρα του Άλχο, με κεφαλιά ισοφάρισε για τους γηπεδούχους (1-1).

Στο 56΄ ο Πάολο Φερνάντες αξιοποίησε το passing game της ομάδας του γύρω από τα αντίπαλα καρέ και με ένα φαλτσαριστό πλασέ «έγραψε» το 2-1.

Ο Πάολο Φερνάντες ήταν δημιουργός και του τρίτου γκολ του Βόλου, αφού με τακουνάκι έστειλε την μπάλα στον Ντέλετιτς για να κάνει αυτός το 3-1 με πλασέ στο 65ο λεπτό.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Αστέρας ξαναμπήκε στο παιχνίδι, όταν μετά από σέντρα του Αλβαρες, ο Τιλίκα βγήκε στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά έβαλε ξανά τους φιλοξενούμενους στο ματς.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως ο Βόλος όδευε για τη νίκη, ο Μπαράλες, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90 +8′), με δημιουργό τον Ατιένθα, με προβολή ισοφάρισε σε 3-3.

Κίτρινες: Ματίγια, Σιελής, Εσκοβάλ, Κλέιμαν – Γκαρντάβσκι, Μπερτόλιο, Μουνάφο

Bόλος (Όσβαλντ): Κλέιμαν, Άλχο (82΄ Άλχο), Σιελής, Εσκοβάλ, Λούνα, Τσοκάνης, Ματίγια (57΄ Ουεντραόγκο), Πάολο Φερνάντες (88΄ Τσέλιος), Βίκτορ Φερνάντες, Ντέλετιτς (82΄ Ουές), Φαν Βέερτ

Αστέρας Τρίπολης (Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Ατιένθα, Άλβαρες, Μουνάφο (71΄ Σόνι), Στάνκο, Μπερτόλιο, Γκαρντάφσκι (61΄ Σίτο / 78΄ Γκαρσία), Ριέρα (46΄ Τιλίκα), Μπενίτο (61΄ Μπαράλες)