Βόλος-Λαμία: Δεν Χ-άρηκε κανείς…

Ισόπαλοι αναδείχθηκαν στο Πανθεσσαλικό Βόλος και Λαμία

Ο Βόλος ήρθε ισόπαλος 1-1 τη Λαμία στο «Πανθεσσαλικό στάδιο», στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ 1.

Η ομάδα του Βόλου ήθελε το τρίποντο για να κλειδώσει την παραμονή του στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας, αλλά και η Λαμία ήθελε ακόμα περισσότερο το τρίποντο για να ξεφύγει από την θέση παραμονής της κατηγορίας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 38′ με τον Τσιλούλη, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 85′ με τον Κούτσια.

Η Λαμία ξεκίνησε επιθετικά αιφνιδιάζοντας τους Θεσσαλούς και στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερη των γηπεδούχων, αλλά ο Ασκόφσκι αστόχησε με κεφαλιά σχεδόν εξ επαφής στο 4ο λεπτό.

Δεύτερη καλή ευκαιρία στο 10ο λεπτό για τη Λαμία με τον Μαρτίνεθ που στην προηγούμενη φάση ήταν καθοριστικός και σε αυτή ο ίδιος ο δημιουργός.

Ο Βόλος προσπάθησε να αντιδράσει στην πίεση της Λαμίας και άρχισε να κυκλοφορεί την μπάλα λίγο καλύτερα, αλλά στο 38ο λεπτό η Λαμία πήρε το προβάδισμα με πρωταγωνιστή τον Τσιλούλη, κάνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος ο Βόλος έκανε κάποιες αλλαγές για να αλλάξει την κακή αγωνιστική εικόνα του πρώτου μέρους.

Με στημένες μπαλιές προσπάθησε να απειλήσει ο Βόλος στην αρχή του δεύτερου μέρους, αλλά η Λαμία κράτησε ανέπαφη την εστία της.

Ο Βόλος βρήκε την ισοφάριση με τον Κούτσια στο 85ο λεπτό. Ο Αμπάντα έκανε λάθος και ο Κούτσιας βρήκε την ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Κίτρινες: Άλχο, Μεθκίδα – Τσιλούλης, Σιέλης, Κορνέζος

Κόκκινη: 90΄+9 Άλχο (2η κίτρινη)

Βόλος (Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα (46΄ Ταχάτος), Τσοκάνης (72΄ Μεθκίδα), Γκάγκι, Ντέλετιτς (77΄ Καρτάλης), Πιρές (46΄ Οζέγκοβιτς), Τσιρίνος (89΄ Κάτσε), Κούτσιας.

Λαμία (Βόκολος): Γκαραβέλης, Αμπάντα, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Σιμόν, Τζανδάρης, Ασκόφσκι (72΄ Σαραμαντάς), Τσιλούλης (66΄ Σλίβκα), Μαρτίνεθ (82΄ Κ. Παπαδόπουλος), Βέργος (72΄ Μεντίνα), Νούνιες (66΄ Μανούσος).