Βόλος- Λαμία: «Κλείδωσε» την παραμονή ο Βόλος

Σώθηκε βαθμολογικά ο Βόλος, σε αντίθεση με τη Λαμία που κινδυνεύει

Ο Βόλος νίκησε με 3-0 της Λαμία στο Πανθεσσαλικό στάδιο, για την 3η αγωνιστική των playouts στο Super League 1. Τα τέρματα της νίκης πέτυχαν οι Μπαρτόλο, Ροσέρο και Φεράρι.

Oι γηπεδούχοι επικύρωσαν και μαθηματικά την παραμονή τους, σε αντίθεση με την ομάδα της Φθιώτιδας που παραμένει σε δυσχερή θέση.

Δυο μεγάλες φάσεις είχε το πρώτο ημίχρονο στο 8ο λεπτό ένα μακρινό σουτ του Φερνάντες που πέρασε εκτός και στο 11ο λεπτό ένα δοκάρι του ίδιου, από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η ομάδα της Λαμίας αμύνθηκε πολύ καλά ωστόσο δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια φάση.

Η Λαμία κατέγραψε την πρώτη ολοκληρωμένη προσπάθεια στο 50ό λεπτό, με ένα άστοχο γυριστό σουτ του Μανούσου από το ύψος της μικρής περιοχής, ενώ στο 53΄ στάθηκε άτυχη, καθώς σουτ του Σιμόν από τη γωνία της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 69΄ ο Τζανδάρης δεν έκανε σωστά την προβολή από πλεονεκτική θέση, στέλνοντας την μπάλα άουτ και τρία λεπτά αργότερα η θεσσαλική ομάδα άνοιξε το σκορ, με ένα ωραίο γκολ: Ο Άλχο σέντραρε από δεξιά και ο Μπαρτόλο με έξοχο εν κινήσει σουτ «σημάδεψε» το αριστερό «Γ».

Αμέσως ύστερα (73΄) ο Βόλος είχε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει, όταν ο Φαν Βέερτ βγήκε σε τετ α τετ με τον Σαράνοφ, τον πέρασε και πλάσαρε στο αριστερό δοκάρι.

Και αφού στο 87΄ από λάθος του Κορέα, ο Σιμόν πήρε την μπάλα εντός περιοχής αλλά αστόχησε σε τεράστια ευκαιρίας για την Λαμία, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με το γκολ του Ροσέρο κι έδωσαν εύρος στη νίκη τους φτάνοντας στο 3-0 με τον Φεράρι, στο 90΄+5.

Κίτρινες: Τζανετόπουλος

Βόλος (Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Άλχο, Σιέλης, Λογαράς (68΄ Τριανταφύλλου), Φεράρι, Μεταξάς, Μπαριέντος (77΄ Ριέντστρα), Μπαρτόλο (76΄ Πουρίτα), Φερνάντες (59΄ Ροσέρο), Κορέα, Φαν Βέερτ.

Λαμία (Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Λούκας, Τζανετόπουλος (77΄ Βέλλιος), Αντέτζο (68΄ Βύντρα), Μαρτίνεθ (80΄ Σαραμαντάς), Τζανδάρης (80΄ Μανουσάκης), Μπεχαράνο, Νούνιες, Μανούσος, Καραμάνος (77΄ Ρόμανιτς)