Βόλος- Λαμία: Πρεμιέρα με το… αριστερό για τη Λαμία

Αποτελεσματικός ο Βόλος στο πρώτο ημίχρονο που έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, με τη Λαμία να ξεκινάει με ήττα στο πρωτάθλημα

Η Λαμία ηττήθηκε από την ομάδα του Βόλου με 2-1 στο Πανθεσσαλικό στάδιο, στην πρεμιέρα της Super League 1.

Σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν οι Μπαρτόλο και Φαν Βέερτ, ενώ για την ομάδα της Λαμίας μείωσε ο Τιρόνε.

Για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος, οι δυο ομάδες ήθελαν να ξεκινήσουν με νίκη και να δείξουν το «καλό» τους πρόσωπο. Η ομάδα της Μαγνησίας έβαλε τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο κι έφτασε δίκαια στη νίκη επί της Λαμίας που προσπάθησε στο δεύτερο μέρος, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ.

Ο Βόλος ήταν ανώτερος σε όλο το το πρώτο ημίχρονο με τη δεξιά πλευρά να συνεργάζεται άψογα σε όλες τις φάσεις και να δημιουργεί τις περισσότερες προϋποθέσεις από εκεί.

Στο πρώτο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης ο Βόλος μπήκε δυναμικά και ο Φερνάντεζ απείλησε την εστία της Λαμίας με ένα δυνατό σουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 8ο λεπτό ο Μπαρτόλο πήρε την κόντρα από το δοκάρι του Σαράνοφ και έκανε το 1-0 υπέρ του Βόλου.

Στο 18ο λεπτό ο Βόλος έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο παιχνίδι.  Στο 30ο λεπτό ξανά ο Μπαρτόλο έκανε ένα σουτ το οποίο έδιωξε ο Σαράνοφ σε κόρνερ.

Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο 42ο λεπτό ο Βόλος έκανε δύο τα τέρματά του, με ένα ωραίο γυριστό σου του Φαν Βέερτ.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα της Λαμίας μπήκε αποφασισμένη να ανατρέψει το παιχνίδι. Στο 52ο λεπτό ο Τιρόνε πήρε την μπάλα μετά από λάθος του Κλέιμαν και έκανε το 2-1.

Ο Βόλος έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης να κάνει το σκορ 3-1 με τον Ροσέρο.

Με τον τραυματισμό του Τζανετόπουλου ο Μιχάλης Γρηγορίου επέλεξε τον Βύντρα στο 83ο λεπτό κάνοντας τον, τον πρώτο – γηραιότερο Έλληνα ποδοσφαιριστή στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος.

Πριν την λήξη του παιχνιδιού ο Σκόνδρας με σωτήρια επέμβαση δεν άφησε την ομάδα του Βόλου να σκοράρει και έτσι το ματς έληξε 2-1.

Κίτρινες: Γκέντσογλου, Νούνιες, Σουάρες

Βόλος (Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης, Φερνάντες (85΄ Βοϊτκόφσκι), Μπαριέντος (77΄ Σοάρες), Ρεγκατίν, Μπαρτόλο, Φαν Φερτ (67΄ Ροσέρο)

Λαμία (Γρηγορίου): Σαράνοφ, Σκόνδρας, Αντέτζο (46΄ Μαζουλούχης), Τζανετόπουλος (83΄ Βύντρα), Μαρτίνεθ, Γκέντσογλου (46΄ Τιρόνε), Τζανδάρης, Νούνιες, Ρόμανιτς, Καραμάνος (73΄ Μανούσος), Ελευθεριάδης (46΄ Μανουσάκης)