Βροχή από… γκολ στο Μονακό

Πολλά γκολ πρόσφεραν Μονακό και Μαρσέιγ για την 5η αγωνιστική της Ligue 1, με την Μαρσέιγ να παίρνει την εκτός έδρας νίκη με 3-4. Ένα γκολ χρειάστηκε η Ναντ για να πάρει τους τρεις βαθμούς απέναντι στην Ρεμς, ενώ ισόπαλες αναδείχτηκαν Σεντ Ετιέν και Τουλούζ.

Μονακό-Μαρσέιγ 3-4

Η Μονακό φιλοξένησε την Μαρσέιγ στο Στάδιο Λουί 2, αλλά γνώρισε την ήττα με 3-4 μετά από ανατροπή στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο αντίπαλο τέρμα απειλώντας τον Λεκομτέ και κατάφεραν να τον νικήσουν στο 17ο λεπτό. Ο Μπεν Γιέντερ εκτέλεσε το κερδισμένο πέναλτι για την ομάδα του και άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 1-0. Στο 26’, ο ίδιος παίκτης δέχτηκε μια φοβερή πάσα, βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα και τον νίκησε γοα το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι με δύο γρήγορα γκολ κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Ο Μπανεντέτο στο 38’ δέχτηκε την σέντρα μέσα στην περιοχή και το σουτ που επιχείρησε άφησε αβοήθητο τον τερματοφύλακα πετυχαίνοντας το 2-1. Τρία λεπτά αργότερα (41’), ο Γερμέν πήδηξε για την σέντρα και με κεφαλιά ακριβείας έκανε το 2-2, πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο.

Στο 61’, η Μαρσέιγ έκανε την ανατροπή, αφού ο Παγιέτ πήρε την μπάλα και έστειλε με δύναμη την μπάλα στην δεξιά γωνία για το 2-3. Πέντε λεπτά αργότερα (66’), ο Μπενεντέτο είχε αρκετό χώρο στην περιοχή και δεν δίστασε να κάνει το σουτ, το οποίο κατέληξε στην αριστερή γωνία για το 2-4. Η Μονακό κατάφερε να μειώσει στο 75’, όταν ο Μπακαγιόκο τροφοδότησε τον Κέιτα, ο οποίος μέσα στην περιοχη έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία για το 3-4.

Οι προσπάθειες των γηπεδούχων δεν ήταν αρκετές, ώστε να ισοφαρίσουν και το 3-4 έμεινε ως το τέλος.

Ναντ-Ρεμς 1-0

Στο Στάδιο ντε λα Μποζουάρ, Ναντ και Ρεμς ήρθαν αντιμέτωπες με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη σκοράροντας μόλις μία φορά (1-0).

Οι δυο πλευρές δεν βρήκαν ανοιχτούς διαδρόμους προς το αντίπαλο τέρμαώστε να απειλήσουν για ένα γκολ. Στο 22’, ήταν η μόνη καλή στιγμή για την Νάντ με τον Σιμόν να παίρνει το ριμπάουντ, αλλά ο τερματοφύλακας μπλόκαρε έγκαιρα την μπάλα.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας (60’), ο Κουλιμπαλί δεν δίστασε να σουτάρει έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0. Στην συνέχεια της αναμέτρησης, καμία από τις δύο πλευρές δεν στάθηκε ικανή να φτάσει στο αντίπαλο τέρμα και να σκοράρει, με αποτέλεσμα το 1-0 να μείνει ως το τέλος.

Σεντ Ετιέν-Τουλούζ 2-2

Η Σεντ Ετιέν υποδέχτηκε την Τουλούζ στο Στάδιο Ζοφρουά Γκισάρντ, αλλά δεν υπήρξε νικητής αφού οι δύο πλευρές αναδείχτηκαν ισόπαλες σε 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 15’, με τον Γκραντέλ να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα, κάνοντας το 1-0. Η Σεντ Ετιέν ανέβασε ρυθμούς και δημιούργησε ευκαιρίες, χωρίς να αλλάξει το σκορ. Στο 24’, ο Σάιντ έκανε μια έξυπνη πάσα στον Λέγια ο οποίος κινήθηκε στην περιοχή και έστειλε το σουτ πίσω από τον τερματοφύλακα κάνοντας το 2-0. Στο 45’, ο Χαμούμα κατάφερε να μειώσει για την Σεντ Ετιέν μετά την πάσα του Εμ-Βίλα, στέλνοντας την μπάλα κατευθείαν στην δεξιά γωνία κάνοντας το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν στο 56’, με τον Χαμούμα να εξαπολύει ένα σουτ κάνοντας το 2-2 μετά από καλή ομαδική προσπάθεια. Η Τουλούζ έχασε κάποιες ευκαιρίες να πάρει τα ηνία του αγώνα, αλλά χωρίς επιτυχία. Τίποτα δεν άλλαξε στην αναμέτρηση και το 2-2 ήταν το τελικό σκορ.