Βροχή τα γκολ στο Σέλχαρστ Παρκ

Συνέτριψε την Κρίσταλ Πάλας η Λίβερπουλ.

Για την 14η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Λίβερπουλ ισοπέδωσε την Κρίσταλ Πάλας με 0-7 στο Σέλχαρστ Παρκ, η νίκη αυτή διατήρησε την ομάδα του Κλοπ στην κορυφή με 31 βαθμούς αφήνοντας στο +7 την δεύτερη Τότεναμ.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αρκετά δυναμικά  να παραδίδοντας μαθήματα στα τελειώματα των φάσεων στην Κρίσταλ Πάλας.

Οι «ρεντς» άνοιξαν το  στο 3’ με τον Μιναμίνο ύστερα πάσα του Μανέ ο Ιάπωνας απέφυγε περίτεχνα αντίπαλό του και με σουτ μέσα από την περιοχή να έστειλε τη μπάλα στην εστία του Γκουάιτα. Για τον σκόρερ ήταν το πιο γρήγορο εκτός έδρας γκολ (στα 125 δευτερόλεπτα) των “Κόκκινων” από το 2014. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τους Ζαχά και Αγιού στο 12’, στο 17’ ο Μιλιβόγεβιτς είδε τον Άλισον εκτός εστίας και προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια όμως ο Βραζιλιάνος κίπερ μπλόκαρε σταθερά.

Το σύνολο του Ρόι Χότζσον  με την συμπλήρωση 20’ άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο απειλώντας τον Άλισον στο 24’ χωρίς αποτέλεσμα. Η Λίβερπουλ στο 35’ διεύρυνε το δείκτη του σκορ  σε 0-2 δράστης ο Μανέ μετά από την κάθετη πάσα του Φιρμίνο. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Λίβερπουλ πίεζε και στο 44’ η πίεση απέδωσε καρπούς με τον Φίρμινο μετά από την σέντρα του Ρόμπερτσον . Λίγο πριν το τέλος ο Αλεξάντερ-Άρνολντ τον τερματοφύλακα της Κρίσταλ η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το 0-3 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Λίβερπουλ δεν έχασε την ευστοχία της και την αποτελεσματικότητα της δείχνοντας στην άμυνα της Κρίσταλ ότι δεν θα έχουν εύκολο μεσημέρι.

Στο  52΄ ο Τζόρνταν Χέντερσον έδωσε τη χαριστική βολή κάνοντας το 0-4 καθιστώντας τη ροή του αγώνα μη αναστρέψιμη για τους παίκτες του Ρόι Χότζσον.

Στο 57’ ο Κλοπ έβαλε τον Σαλάχ στην θέση του Μανέ, ο Αιγύπτιος λίγα λεπτά αργότερα έδωσε σπουδαία ασίστ στον Φιρμίνο, με τον Βραζιλιάνο να κάνει το 0-5.

Ο Σαλάχ στο 81’ έδωσε διαστάσεις θριάμβου με το έκτο τέρμα στην αναμέτρηση. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το τελικό 0-7.

Πλέον η Λίβερπουλ είναι πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα με 31 βαθμούς σε 14 παιχνίδια, ενώ η Κρίσταλ είναι στο 18 βαθμούς και στην 12η θέση.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Κρίσταλ Πάλας: Γκουάιτα, Κλάιν, Κουγιατέ (63’ Τόμκινς), Κέιχιλ, Φαν Άανχολτ, Σλουπ, Μιλιβόγεβιτς, ΜακΆρθουρ (74’ Ρίντεβαλντ), Έζε, Αγιού, Ζαχά

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Ματίπ, Φαμπίνιο, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ (69’ Τζόουνς), Κεϊτά, Μιναμίνο, Μανέ (57’ Σαλάχ), Φιρμίνο (75’ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν)