VTB League: Ήττα της ΤΣΣΚΑ από τη Ζιελόνα

Νέα ήττα αυτή τη φορά από τη Ζιελόνα Γκόρα για την VTB γνώρισε η ΤΣΣΚΑ η οποία επιβεβαίωσε οτι δεν διάγει πολύ καλό αγωνιστικό φεγγάρι.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ηττήθηκε με 93-90 από τη Ζιελόνα Γκόρα για το πρωτάθλημα της VTB χάνοντας ακόμα περισσότερο την επαφή της από την κορυφή εκεί όπου βρίσκεται η εκπληκτική φέτος Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη προηγήθηκαν ακόμα και με 15 πόντους λίγο πριν το τέλος που όμως δεν ήταν αρκετό για να δώσει την νίκη καθώς η Ζιελόνα ροκάνισε τη διαφορά και τελικά κατάφερε στο τέλος να “κλέψει” την νίκη από την ΤΣΣΚΑ.

Η Ζιέλονα επικράτησε με επί μέρους 22-12 στην τρίτη περίοδο και στο φινάλε έφτασε στη νίκη με το νικητήριο τρίποντο του Ρίτσαρντ, 6 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Το τελευταίο σουτ της ΤΣΣΚΑ πήρε ο Σενγκέλια και αστόχησε.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας κάτι που όπως είναι λογικό προβλημάτισε παίκτες και τεχνική ηγεσία με τον κόουτς Ιτούδη να πρέπει άμεσα να βρει λύση και ειδικά με τον παίκτη που θα μπει στο ρόλο και στα παπούτσια του Μιλουτίνοφ ο οποίος θα μείνει εκτός δράσης για πολύ καιρό ακόμα.

Ο Μάικλ Τζέιμς στην επανεμφάνιση του, μετά τα όσα έγιναν το προηγούμενο διάστημα, πέτυχε 6 πόντους σε 12 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 24-29, 48-57, 70-69. 93-90.