VTB League: Μια ανάσα από τον τίτλο η ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε και πάλι την Ούνιξ και απέχει μία νίκη από το πρωτάθλημα.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας το έκανε και πάλι νίκησε την Ούνιξ εκτός έδρας με 76-57, έκανε το 2-0 στους τελικούς της VTB και πλέον απέχει μια νίκη από το πρωτάθλημα.’

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ήταν καταιγιστικοί, μπήκαν με το ξεκίνημα του αγώνα έχοντας το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν χάρις σε ένα επιμέρους 5-28 να προηγηθούν αρχικά με 16-24 στο δεκάλεπτο και εν συνεχεία με 50-33 στο ημίχρονο.

Ο Τόκο Σενγκέλια με 18 πόντους (5/13 δίποντα, 8/12 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και ο Γιόχαν Φόγκτμαν με 16 πόντους (1/1 δίποντο, 4/5 τρίπονβα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ για την Ούνιξ ο  Οκάρο Γουάιτ είχε 15 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-24, 33-50, 43-63, 57-76

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πρίφτης): Γουάιτ 15 (4/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Κλιμένκο 2, Ουζίνσκι, Χόλαντ 6 (1), Θίοντορ 4 (1/6 σουτ, 6 ασίστ), Μπράουν 8 (2/3 δίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντίποφ, Ζμπάνοφ 2, Γουόλτερς 9 (3/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σεργκέεφ, Σμιθ 11 (1/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ούχοφ 3 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάκετ 6 (2/9 σουτ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φόγκτμαν 16 (1/1 δίποντο, 4/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σενγκέλια 18 (5/13 δίποντα, 8/12 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουρμπάνοφ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντμπεργκ 8 (2), Χομένκο, Χίλιαρντ 6 (1/2 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Αντόνοφ 6 (2), Κοντσέργκιν 1, Κλάιμπερν 5 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ)