VTB: Νίκη της Χίμκι επί της ΤΣΣΚΑ

Σπουδαία νίκη για την Χίμκι η οποία για το πρωτάθλημα της VTB νίκησε με 86-78 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και υποχρέωσε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στη δεύτερη της ήττα στη λίγκα.

Με την νίκη αυτή η ομάδα της Χίμκι έκανε το 3/4 και ανέβηκε στη βαθμολογία της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις έφτασε στην νίκη, τόσο χάρις στο πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο που έκανε όταν και κάλυψε μια διαφορά 9 πόντων με την οποία είχε προηγηθεί η ΤΣΣΚΑ, όσο και στην καταπληκτική εμφάνιση του Μονρό ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 28 πόντους και με στατιστικά για όσκαρ.

Δίπλα του άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Έρικ ΜακΚόλουμ με 16 πόντους. Στα αξιοσημείωτα η πολύ χαμηλή πτήση του ηγέτη της ομάδας Σβέντ ο οποίος έμεινε στους 7 πόντους με 2/12! σουτ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη  είχε για πρώτο σκόρερ τον Μάικ Τζέιμς με χαμηλά όμως ποσοστά αφού πρόσφερε 20 πόντους (7/16 σουτ), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη.

Καλός ήταν και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ που είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 31:08.