Water Polo: Στον τελικό η Εθνική νεανίδων

Στον τελικό του Παγκοσμίου η Εθνική νεανίδων.

Κάνοντας «κατάθεση ψυχής» η Εθνική ομάδα των Νεανίδων επικράτησε σε αγώνα-θρίλερ με 10-9 επί της Ουγγαρίας και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U18 που διεξάγεται στο Βελιγράδι.

Η ελληνική ομάδα θα διεκδικήσει την Δευτέρα (8/08) στις 21:30 το χρυσό μετάλλιο απέναντι στο νικητή του εν εξελίξει δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στις ΗΠΑ και στην Ιταλία.

Ο πρώτος χρονικά ημιτελικός του τουρνουά ήταν απαγορευμένος για καρδιακούς. Η ελληνική ομάδα με καταπληκτική άμυνα, αλλά και ταυτόχρονα σεμιναριακή επίθεση πήρε προβάδισμα πέντε τερμάτων, 10-5. Στη τελευταία κρίσιμη περίοδο, άντεξε στην αντεπίθεση της Ουγγαρίας, που μείωσε σταδιακά στο γκολ (10-9, στα 3:18 από τη λήξη) και τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά.

Τίποτα, όμως, δεν άλλαξε και στο τέλος τα κορίτσια με το τεχνικό επιτελείο, πανηγύρισαν έξαλλα την μεγαλειώδη πρόκριση στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 2-1, 4-1, 0-4

ΕΛΛΑΔΑ (Ευτυχία Καραγιάννη):  Καραγιάννη, Σάντα 2, Καλογεροπούλου 1, Σιούτη,  Ευφρ.Τσιμάρα, Χαλδαίου 2, Τορνάρου 1, Κουρέτα, Ανδρεάδη, Τριχά 5, Λασκαρίδου, Καραμπέτσου, Κωνσταντοπούλου.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Μάρτον Μπενκζούρ): Τόρμα, Όμπελι 1, Φέκετε, Χάιντου 1, Μακσάι 2, Τίμπα, Λεντβάι 2, Ν.Γκολοπέντζα, Ζέγκεντι 3, Κόκα, Ίρμες, Βάρο, Σ.Γκολοπέντζα.

Διαιτητές: Φρανούλοβιτς (Κροατία), Κιτ (Νότια Αφρική)