Wimbledon: Αποκλείστηκε ο Τσιτσιπάς, στους «8» ο Γιούμπανκς

Αποχαιρέτησε το Wimbledon o Στέφανος Τσιτσιπάς, καθώς ηττήθηκε από τον Κρίστοφερ Γιούμπανκς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δέχτηκε την ανατροπή και ηττήθηκε με 3-2 σετ (3-6, 7-6 (4), 3-6, 6-4, 6-4) από τον Κρίστοφερ Γιούμπανκς και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Wimbledon.

Ο Αμερικανός τενίστας στην παρθενική συμμετοχή του στο λονδρέζικο τουρνουά, έφτασε στη νίκη μετά από 3 ώρες και 4 λεπτά και πανηγύρισε την πρόκριση στους «8», όπου τον περιμένει ο Ρώσος, Ντανιίλ Μεντβέντεφ.

Επίσης, ο 27χρονος Αμερικανός, Νο.43 στην παγκόσμια κατάταξη, παίζει το καλύτερό του τένις αυτή την περίοδο και αυτή ήταν η 1η νίκη του απέναντι σε Top 10 και Top 5 παίκτη.

Ακόμη, δύο εβδομάδες πριν, ο Γιούμπανκς είχε κατακτήσει τον πρώτο τίτλο της καριέρας του στο 250άρι της Μαγιόρκας και έκτοτε παραμένει αήττητος στο χορτάρι, φτάνοντας σήμερα τις 9 νίκες στη σειρά!

Για τον Τσιτσιπά, αυτή ήταν η 3η φορά που οδηγήθηκε σε 5ο σετ σε μια αναμέτρησή του για φέτος στο Wimbledon και αυτή ήταν και η “φαρμακερή”. Είχε χρειαστεί να αποκλείσει 2 πρωταθλητές Grand Slam στους πρώτους 2 αγώνες του στο τουρνουά, τους Τιέμ και Μάρεϊ, παίζοντας και με τους δυο αγώνες των 5 σετ.