Wimbledon: Με το δεξί η Μαρία Σάκκαρη

Με το δεξί ξεκίνησε η Μαρία Σάκκαρη στο Wimbledon, καθώς προκρίθηκε άνετα στον πρώτο γύρο επί της Αράντσα Ρους

Η Μαρία Σάκκαρη πήρε μία άνετη νίκη με 2-0 σετ (6-1, 6-1) επί της Αράντσα Ρους για τον 1ο γύρο του Wimbledon.

Η 30χρονη Ολλανδή (Νο 84 στην παγκόσμια κατάταξη) δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση σε κανένα σημείο του αγώνα, με την Ελληνίδα πρωταθλήτρια να καθαρίζει το ματς σε μόλις 48 λεπτά.

Η Σάκκαρη, η οποία βρίσκεται στο Νο 15 του ταμπλό, θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο τη νικήτρια μεταξύ του ζευγαριού της 37χρονης Σαμάνθα Στόσουρ, η οποία κάποτε είχε φτάσει ως το Νο 4 του κόσμου (τώρα είναι στο Νο 166) και της 28χρονης Σέλμπι Ρότζερς (Νο 46).

Για 4η φορά στην καριέρα της προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Wimbledon και την Τετάρτη θα διεκδικήσει την 3η της είσοδο στον 3ο γύρο, στα τελευταία 4 τουρνουά. Θυμίζουμε πως το Wimbledon είναι το μοναδικό major στο οποίο δεν έχει καταφέρει ακόμα να μπει στον 4ο γύρο.