Wimbledon: Νίκησε Τζέρε και… κούραση και στους «16» ο Τσιτσιπάς

Νίκησε τον Λάζλο Τζέρε και προκρίθηκε στους «16» ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε άνετα με 3-0 σετ (6-4, 7-6, 6-4) τον Λάζλο Τζέρε και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Wimbledon.

Μετά από δύο εξαντλητικούς αγώνες… δύο δόσεων και 10 σετ, με Ντόμινικ Τιμ (3-2) και Άντι Μάρεϊ (3-2) ο Έλληνας πρωταθλητής νίκησε και την κούραση και θα βρεθεί στην φάση των «16» του λονδρέζικου τουρνουά.

Για την πρόκριση στους προημιτελικούς θα βρεθεί ο Αμερικανός, Κρις Γιούμπανκς, ο οποίος νωρίτερα επιβλήθηκε πολύ δύσκολα με 3-0 του Αυστραλού Κρίστοφερ Ο’ Κόνελ, με όλα τα σετ να κρίνονται στο τάι μπρέικ, 7-6(5), 7-6(3), 7-6(2).

Ο Τσιτσιπάς τελείωσε το παιχνίδι με 25 winners και 19 αβίαστα λάθη. Ήταν ουσιαστικός και στις ευκαιρίες του ο Έλληνας τενίστας, που αξιοποίησε τα 3 από τα 4 break points που είχε στο ματς, ενώ ο Τζέρε μόλις το ένα από τα επίσης 4 που είχε.

Δύο ώρες και 6 λεπτά χρειάστηκε ο 24χρονος πρωταθλητής σήμερα για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Σέρβου, αξιοποιώντας τις ευκαιρίες που του δόθηκαν, ώστε να κάνει τα μπρέικ και να καθαρίσει τα τρία σετ.