Women’s Champions League: Νίκησε την Κίργιατ Γκατ και προκρίθηκε στον τελικό του προκριματικού ομίλου

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Κίργιατ Γκατ και προκρίθηκε στον τελικό του ομίλου του Α’ προκριματικού γύρου του Women’s Champions League.

Την πρόκριση στον τελικό του Round 1 του UEFA Women’s Champions League πήρε ο ΠΑΟΚ Morris, επικρατώντας της Κιργιάτ Γκατ με 2-1 στην παράταση.

Ο ΠΑΟΚ Morris παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Νόιχαους, Γκούνη, Κακαμπούκη, Φεραντάνς, Εστέβεζ, Μήτκου, Ανδράδε, Μανίσα, Κοσκερίδου, Χέλμβαλ και Βλασσόπουλος.

Οι παίκτριες του Θαλή Θεοδωρίδη ήταν κυριαρχικές καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού, έχοντας διαρκώς την κατοχή στα πόδια τους, και προσπαθώντας να δημιουργήσουν φάσεις στην αντίπαλη εστία, κόντρα σε μία ομάδα η οποία ήθελε να… χτυπήσει στην κόντρα, και να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα της.

Στο 8ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ Morris έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει από νωρίς το σκορ, ωστόσο η Χέλμβαλ νικήθηκε στο τετ-α-τετ από την αντίπαλη τερματοφύλακα.

Στη συνέχεια ο Δικέφαλος απείλησε σε τρεις περιπτώσεις με τις Χέλμβαλ, Βλασσόπουλος, Μήτκου και Μανίσα, ενώ παράλληλα η Νόιχαους ήταν παρούσα όποτε την χρειάστηκε η ομάδα της.

Σε ένα αναγνωριστικό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ο ΠΑΟΚ Morris ήταν εκείνος ο οποίος είχε την πρωτοβουλία, εκείνο έληξε ισόπαλο, 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον ΠΑΟΚ. Η Κοσκερίδου στο 47′, έκανε υπέροχη ατομική ενέργεια, πιάνοντας τρομερό σουτ από τα 28 μέτρα, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα της Κιργιάτ για το 1-0.

Στο 60ο λεπτό, η Βλασσόπουλος έφυγε στην κόντρα, πάτησε περιοχή, ωστόσο η παράλληλη σέντρα της δεν βρήκε για εκατοστά την προβολή της Χέλμβαλ.

Στο 80ο λεπτό, και κόντρα στην ροή του αγώνα, η Πορτογαλίδα διαιτητής υπέδειξε αυστηρότατο πέναλτι, καθώς μετά από σύγχυση στην άμυνα, μετά από στημένη φάση, η Τζέσικα Παστίγια έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο κολλημένο στο σώμα της, χέρι, της Γκούνη. Η Τζέσικα Παστίγια ευστόχησε στο πέναλτι, κάνοντας το 1-1, το οποίο διατηρήθηκε έως το τέλος της κανονικής διάρκειας, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στην παράταση.

Στην παράταση, ο ΠΑΟΚ Morris ήταν εκπληκτικός, είχε αστείρευτες δυνάμεις, δείγματος της εξαιρετικής δουλειάς που έγινε στην περίοδο της προετοιμασίας. Είχε φρέσκα πόδια, ώριμες αποφάσεις, κόντρα σ’ έναν αντίπαλο ο οποίος είχε… αδειάσει από ενέργεια, και αμυνόταν μαζικά.

Η παράταση ξεκίνησε με δύο μεγάλες φάσεις για τον ΠΑΟΚ Morris, αμφότερες από την Χέλμβαλ, με την Σουηδή επιθετικό να κρούει το καμπανάκι του κινδύνου για την αντίπαλη άμυνα.

Ότι δεν κατάφερε στις δύο φάσεις του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης η Χέλμβαλ, το έκανε πράξη στην δική της φάση στο δεύτερο ημίχρονο. Η Χέλμβαλ εκμεταλλεύτηκε την αμυντική ολιγωρία των Ισραηλινών, βρέθηκε απέναντι από την τερματοφύλακα, τελειώνοντας άψογα τη φάση για το 2-1. Το σκορ διατηρήθηκε έως το τέλος, με τις «Ισόβιες Πρωταθλήτριες» να παίρνουν την πολυπόθητη πρόκριση στον τελικό του Round 1 του UEFA Women’s Champions League.

Στον τελικό, το Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου και ώρα 21:00, θα αντιμετωπίσουν στην Πολωνία, το νικητή του ζευγαριού Σερβέτ-Πογκόν Σέτσιν, το οποίο αγωνίζεται σήμερα (04/09) στις 21:00.

ΠΑΟΚ Morris (Θαλής Θεοδωρίδης): Νόιχαους, Γκούνη, Κακαμπούκη, Φεραντάνς, Εστέβεζ (83′ Βαρδαλή), Μήτκου, Ανδράδε (115′ Δοϊρανλή), Μανίσα (46′ Παπαδοπούλου), Κοσκερίδου (72′ Δρακογιαννάκη), Χέλμβαλ (122′ Κιουρεξίδου), Βλασσόπουλος.