WTA Finals: Ηττήθηκε η Σάκκαρη από την Μπαντόσα

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, η Μαρία Σάκκαρη “λύγισε” από την Ισπανίδα, Πάουλα Μπαντόσα

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε από την Πάουλα Μπαντόσα με 2-0 σετ (6-7, 4-6) και πλέον η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πρέπει να νικήσει στον επόμενο αγώνα για να προκριθεί. Αντίθετα η Ισπανίδα τενίστρια έκανε το «2 στα 2» και “αγκάλιασε” την πρόκριση στα ημιτελικά.

Η Ελληνίδα τενίστρια διατηρεί αρκετές ελπίδες πρόκρισης και κρατάει σε μεγάλο βαθμό την τύχη στα χέρια της, αλλά θα χρειαστεί τη νίκη στον επόμενο αγώνα της, τη Δευτέρα (15/11, 22.00) ενάντια στην Αρίνα Σαμπαλένκα. Θυμίζουμε πως το ρεκόρ της απέναντι στη Λευκορωσίδα είναι 1-4, την έχει κερδίσει δηλαδή μια φορά σε 5 αναμετρήσεις.

Στη σημερινό αγώνα που έδωσε η Σάκκαρη, η “μάχη” ήταν αμφίρροπη. Μετά το 2-2 η Ισπανίδα πήρε τρία συνεχή games για να φτάσει στο 5-2, αλλά η απάντηση της αντιπάλου της ήταν ακριβώς ίδια (5-5). Κρατώντας το σερβίς τους έφτασαν στο 6-6, αλλά στο tie break η Μπαντόσα πήρε διαφορά στην αρχή (4-0), την οποία η Σάκκαρη δεν κατάφερε να καλύψει.

Στο δεύτερο σετ η μετέπειτα νικήτρια προηγήθηκε 3-1, είχε έξι break points στο πέμπτο game αλλά η Σάκκαρη μείωσε σε 3-2, ενώ στη συνέχεια ισοφάρισε σε 4-4 με break. Ατυχώς γι΄ αυτήν όμως, η Μπαντόσα απάντησε με τον ίδιο τρόπο και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς της για το 6-4 και τη νίκη.