WTA Finals: Με το δεξί η Μαρία Σάκκαρη

Ιδανικό ξεκίνημα για την Μαρία Σάκκαρη που νίκησε την Ίγκα Σφιόντεκ στους τελικούς του WTA

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε με 2-0 σετ (6-2, 6-4) την Ίγκα Σφιόντεκ στην πρεμιέρα του WTA Finals που διεξάγεται στη Γουαδαλαχάρα.

Αυτή ήταν η 3η νίκη της Ελληνίδας πρωταθλήτριες σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τη Σφιόντεκ και μάλιστα την κέρδισε και στις 3 συναντήσεις που είχαν οι δυο τους φέτος χωρίς να χάσει σετ!

Η 26χρονη Ελληνίδα έκανε ιδανικό ξεκίνημα στη Γουαδαλαχάρα, που της δίνει πολύ καλές βάσεις για να διεκδικήσει την πρόκριση στα ημιτελικά του WTA Finals στους δυο επόμενους αγώνες της. Θυμίζουμε πως αυτός ήταν ο πρώτος αγώνας του ομίλου, στον οποίο βρίσκονται ακόμα οι Αρίνα Σαμπαλένκα και Πάολα Μπαντόσα.

Επόμενος αντίπαλος της Σάκκαρη θα είναι η Λευκορωσίδα αθλήτρια το Σάββατο 13 Νοεμβρίου, για τη 2η αγωνιστική του γκρουπ.