WTA Finals: Προκρίθηκε στα ημιτελικά η Μαρία Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε την Αρίνα Σαμπαλένκα και εξασφάλισε την πρόκριση στα ημιτελικά του WTA Finals

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-0 σετ (6-2, 6-4) την Αρίνα Σαμπαλένκα στον δεύτερο αγώνα της στο WTA Finals του Τέξας.

H Ελληνίδα πρωταθλήτρια πέτυχε το 2Χ2, χωρίς να χάσει σετ σε ακόμη έναν αγώνα και έγινε η πρώτη παίκτρια που προκρίθηκε στα ημιτελικά του WTA Finals. Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει, μια εκ των ‘Ιγκα Σβιόντεκ, Καρολίνα Γκαρσιά ή Κόκο Γκοφ.

Επόμενη αντίπαλος της στον όμιλο η Τζαμπέρ, η οποία κέρδισε με 2-1 σετ την Πεγκούλα, αλλά η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν κινδυνεύει να χάσει την πρώτη θέση. Επομένως το άλλο εισιτήριο σε αυτόν τον όμιλο θα κριθεί ανάμεσα στην τενίστρια από την Τυνησία και την Σαμπαλένκα, με την Πεγκούλα πάντως να διατηρεί κάποιες λιγοστές ελπίδες πρόκρισης χάρη στη νίκη της Σάκκαρη.

Στο σημερινό αγώνα (3/11) η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ανάγκασε σε συνεχόμενα λάθη τη Σαμπαλένκα και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-2. Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη αν και έφτασε στο 3-0, η Λευκορωσίδα κατάφερε να κάνει την ανατροπή με 3-4, αλλά η Ελληνίδα τενίστρια πήρε τρία συνεχόμενα γκέιμς και έφτασε στη νίκη με 6-4.