Ξανά ισόπαλες Γιουνάιτεντ και Γουλβς

Για την 25η αγωνιστική της Premier League, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Γουλβς αναδείχτηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0) στο Ολντ Τράφορντ, σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι και με μόλις 45 λεπτά που είχαν ενδιαφέρον. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν τις αρνητικές εμφανίσεις, ενώ οι “Λύκοι” εμφανίστηκαν πολλοί σταθεροί αμυντικά και η πιο επικίνδυνη ομάδα από τις δύο επιθετικά.

Οι δύο τελευταίες αναμετρήσεις των δύο ομάδων για την Premier League είχαν λήξει ισόπαλες αλλά με σκορ 1-1. Δόθηκε συνέχεια στα ισόπαλα αποτελέσματα των δύο ομάδων ενώ αναμετρήθηκαν και στο FA Cup σε δύο αγώνες. Το πρώτο ματς στο Molineux Stadium ήρθε 0-0 ενώ στο Old Trafford, η Γιουνάιτεντ νίκησε με 1-0.

Ντεμπούτο πραγματοποίησαν δύο Πορτογάλοι, ένας για κάθε σύλλογο. Από πλευράς Γιουνάιτεντ, ο Μπρούνο Φερνάντες ξεκίνησε βασικός, έπαιζε χωρίς φόβο καθώς δοκίμασε πολλά σουτ χωρίς να το σκεφτεί αλλά δεν έκανε κάτι αξιοσημείωτο, λογικό διότι δεν πρόκειται να προσφέρει από την πρώτη ημέρα. Για τη Γουλβς, ο Ντάνιελ Ποντένσε, πρώην του Ολυμπιακού, πέρασε ως αλλαγή στη θέση του τραυματία Αντάμα Τραορέ και εντυπωσίασε στα λεπτά που αγωνίστηκε. Το χαμηλό κέντρο βάρους τον βοηθούσε να ξεφεύγει, οι μεταβιβάσεις του είχαν ακρίβεια και απείλησε όσο μπορούσε.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες και παρέμειναν με το “X” στους 35 βαθμούς, στην 6η και 7η θέση αντίστοιχα. Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ επωφελήθηκε και ανέβηκε στην 5η θέση με ένα βαθμό παραπάνω ενώ η Τσέλσι είναι στην 4η θέση με 41 βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ελάχιστες φάσεις στις δύο εστίες και αρκετά σκληρό παιχνίδι. Οι δύο ομάδες είχαν πρόβλημα στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και δεν μπορούσαν να απειλήσουν τους Ντε Χέα και Πατρίσιο με αξιώσεις. Οι “Κόκκινοι Διάβολοι” είχαν ανούσια υπεροχή στην κατοχή ενώ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν χώρους να τρέξουν και ήταν πιο επικίνδυνοι αλλά έκαναν λάθος στις κρίσιμες πάσες. Εύκολα θα ξεχαστεί αυτό το ημίχρονο, καθώς δεν υπήρχε τίποτα αξιόλογο.

Ένα σουτ του Χότα από μακριά ανησύχησε περισσότερο τους φιλάθλους παρά τον Ντε Χέα στο 34’.

Στο 40’ η μπάλα στρώθηκε στον Φερνάντες, αλλά το σουτ του κατέληξε κατευθείαν στην αγκαλιά του Πατρίσιο.

Το δεύτερο μέρος είχε σίγουρα πολλές περισσότερες φάσεις και ενδιαφέρον, αλλά το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος. Υπήρξαν σημαντικές φάσεις στις δύο εστίες, αλλά τα στατιστικά του πρώτου μέρους ήταν ίδια. Κατοχή χωρίς αποτέλεσμα για τη Γιουνάιτεντ, ενώ η Γουλβς συνέχισε να φαινόταν η πιο επικίνδυνη ομάδα. Τα σουτ δεν ήταν περισσότερα αλλά ήταν με καλές προοπτικές και πήγαιναν πιο κοντά στον στόχο.

Η πιο επικίνδυνη φάση ήρθε με τον Χότα στο 53’. Πήρε την πάσα του Μουτίνιο, πέρασε τον Λίντελοφ σαν σταματημένο αλλά υπό την πίεση του Μαγκουάιρ μέσα στην περιοχή, έχασε την ισορροπία του και έπεσε πριν σουτάρει από καλή θέση.

Πολύ καλό σουτ του Μάτα μετά από περιστροφή γύρω από τον εαυτό του στο 60’, αλλά η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πατρίσιο.

Ο Φερνάντες επιχείρησε ακόμα ένα μακρινό σουτ στο 67’, αλλά ο Πατρίσιο είδε τη μπάλα να γλιστράει από τα χέρια του και να καταλήγει κόρνερ.

Από κόντρα επίθεση στο 70’, ο Τραορέ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πάσαρε τη σωστή στιγμή στον Χιμένεζ, μπήκε στη περιοχή από πλάγια και το δυνατό σουτ του, απέκρουσε κόρνερ ο Ντε Χέα.

Στο 78’, το σουτ του Γκρίνγουντ έξω από την περιοχή κόντραρε δύο φορές για να καταλήξει στην αγκαλιά του Πατρίσιο.

Καλή φάση των γηπεδούχων μετά από στημένη μπάλα, ο Μαγκουάιρ πήγε να γυρίσει τη μπάλα στη μικρή περιοχή, αλλά ο Πατρίσιο πρόλαβε να αποκρούσει ενώ ήταν εκτός εστίας στο 87’.

Ο Νταλό έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 90+4’ με τη κεφαλιά του να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πατρίσιο, μετά από πολύ καλή σέντρα του Γουάν-Μπισάκα.

Κίτρινες: Φερνάντες (55’), Νέβες (57’), Σάντο (62’), Μουτίνιο (71’), Λίντελοφ (79’), Ποντένσε (84’)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Σο, Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Γουάν-Μπισάκα, Φρεντ, Φερνάντες, Περέιρα (72’ Γκρίνγουντ), Μάτα (88’ Λίνγκαρντ), Τζέιμς (88’ Νταλό), Μαρσιάλ

Γουλβς (Σάντο): Πατρίσιο, Σάις, Μπολί, Κόαντι, Γιόνι, Νέβες, Μουτίνιο, Ντόχερτι, Χότα (70’ Νέτο), Χιμένεζ (90+1’ Ντεντόνκερ), Τραορέ (76’ Ποντένσε)