Ξανά Παγκόσμια Πρωταθλήτρια η Εθνική Νέων Υδατοσφαίρισης!

Πρωταθλήτρια κόσμου για δεύτερη συνεχή διοργάνωση η Εθνική Ελλάδας Νέων Υδατοσφαίρισης!

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Τεό Λοράντος επικράτησε με 6-4 της Σερβίας στον τελικό του Κουβέιτ και στέφτηκε Παγκόσμια Πρωταθλήτρια, μετά την προ διετίας κατάκτηση στο Βελιγράδι.

Η πολύ καλή άμυνα οδήγησε την Εθνική ομάδα στην πρώτη θέση. Ενδεικτικό μάλιστα, ότι οι Σέρβοι όχι μόνο δεν σκόραραν στο πρώτο οκτάλεπτο, αλλά χρειάστηκαν συνολικά 15 λεπτά για να παραβιάσουν την εστία της γαλανόλευκης.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ νευρικά στην αναμέτρηση αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με όπλο την εξαιρετική του άμυνα άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Κώστα Γκιουβέτση που κέρδισε ο Δημήτρης Νικολαΐδης στα δύο μέτρα. Εν συνεχεία η Εθνική μας ομάδα διπλασίασε τα τέρματα της με υπέροχο τέρμα του Γιάννη Αλαφραγκή από τη θέση 3 πηγαίνοντας προηγούμενη με 2-0 στο πρώτο οκτάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο οι διεθνείς μας συνέχισαν στο ίδιο τέμπο διευρύνοντας το προβάδισμα στα τρία τέρματα και πάλι με τον Γιάννη Αλαφραγκή αλλά οι Σέρβοι μείωσαν σε 3-1 με τον Ράντοβιτς σε παίκτη παραπάνω.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες των Τεό Λοράντο και Νίκο Καραμάνη δεν έχασαν την συγκέντρωση τους και με σύμμαχο την εξαιρετική άμυνα έφτασαν στη κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου παρά το γεγονός ότι οι Σέρβοι μείωσαν σε 5-4 τρία λεπτά πριν τη λήξη του μεγάλου τελικού. Η Εθνική μας ομάδα προηγήθηκε με τρία τέρματα (5-2) στα μέσα της τελευταίας περιόδου χάρη σε τέρματα των Κώστα Γκιουβέτση και Δημήτρη Νικολαΐδη αλλά οι Σέρβοι έφτασαν σε απόσταση αναπνοής αλλά με προσωπικό τέρμα του Κώστα Κάκαρη σε παίκτη παραπάνω η Ελλάδα έφτασε στη κατάκτηση του μεταλλίου.

Η Σερβία είχε 3/14 στον παίκτη παραπάνω και 0 πέναλτι.

Η Ελλάδα είχε 1/8 στον παίκτη παραπάνω και 1/1 πέναλτι.

Σερβία – Ελλάδα 4-6

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 1-1, 0-0, 3-3

Σερβία (Ούρος Στεβάνοβιτς): Γκαβρίλοβιτς, Μπάνκοβιτς 1, Μπάρατς, Νέσιτς, Στανόγεβιτς 1, Μίτροβιτς Π., Βούτσινιτς, Τσβέτκοβιτς 1, Μαρτίνοβιτς, Σουλτς, Πιέβανσιτς, Ράντοβιτς 1, Μίσοβιτς

Ελλάδα (Νίκος Καραμάνης): Δαλμάρας, Καλογερόπουλος, Αλαφραγκής 2, Γκιουβέτσης 2, Νικολαΐδης 1, Παπαναστασίου, Κάκαρης 1, Ρομπόπουλος, Παπαγεωργίου, Δίπλαρος, Χαλυβόπουλος Αρ., Γωνιωτάκης, Μητράκης