Ξανά στις καθυστερήσεις μεν, μόνος πρώτος δε!

Τέταρτη νίκη σε ισάριθμα ματς και πρώτη εκτός έδρας στο πρωτάθλημα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος επικράτησε με 0-1 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Χασάν, που γίνεται ο 9ος διαφορετικός παίκτης που σκοράρει στο πρωτάθλημα.

Πλέον ο Ολυμπιακός με 12 βαθμούς είναι μόνος πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα. Θέση που θέλει να διατηρήσει και μετά την Κυριακή που υποδέχεται τον ΠΑΟΚ.

Μάλιστα, συνεχίστηκε η παράδοση που θέλει τον Ολυμπιακό να νικά μεν στη Νέα Σμύρνη, αλλά με δυσκολία.

Πέρα από τον σκόρερ, το πρόσωπο του αγώνα, έστω και για τα λεπτά που αγωνίστηκε ήταν ο Νάτχο.

Το ματς

Με τα… γνώριμα πρόσωπα ο Ολυμπιακός, ο οποίος ξεκίνησε με Καμαρά-Μπουχαλάκη στον άξονα και Ποντένσε-Φετφατζίδη στα «φτερά». Ήταν η ίδια ενδεκάδα με το πρόσφατο ματς κόντρα στην Μπέτις, με τη διαφορά ότι στην κορυφή της επίθεσης ξεκίνησε ο Γκερέρο και όχι ο Χασάν.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με όρεξη και μόλις στο 2’ απείλησε με ένα άστοχο φάουλ του Φορτούνη.

Ο Πανιώνιος περιορίστηκε σε αμυντικό ρόλο και έπαιζε με αντεπιθέσεις.

Στο 29’ ο Φορτούνης έβγαλε όμορφα στον Γκερέρο, Εκείνος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανιώνιος ήταν εκείνος που μπήκε πιο απειλητικά. Στο 49’ έχασε τη μεγαλύτερή του ευκαιρία. Ο Μασούρας γύρισε στον Κόρμπο μέσα στη μεγάλη περιοχή, εκείνος έκανε το σουτ αλλά ο Γιαννιώτης έδιωξε εξαιρετικά τη μπάλα.

Μάλιστα, οι Νεοσμυρνιώτες απειλούσαν κυρίως με προωθήσεις των αμυντικών τους.

Στο 63′ ο Μασούρας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ, φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι.

Στο 55ο λεπτό ο Μπουχαλάκης βρέθηκε στο έδαφος μετά από παρατεταμένο τράβηγμα της φανέλα τους από Παπαγεωργίου σε εκτέλεση κόρνερ. Οι ερυθρόλευκοι διαμαρτυρήθηκαν για αυτό, αλλά ο διαιτητής δεν είδε το τράβηγμα του παίκτη των γηπεδούχων που θα μπορούσε να έχει αποφέρει ένα πέναλτι.

Στο 84’ ο Σπιριντόνοβιτς μετά από ατομική προσπάθεια, σούταρε, λίγο έξω από τα δοκάρια του Γιαννιώτη.

Μέχρι το 92! Τότε ήταν που ο Φετφατζίδης άνοιξε δεξιά στον Ομάρ, αυτός σέντραρε υποδειγματικά για τον Χασάν, ο οποίος με επιβλητική κεφαλιά έγραψε το 0-1 για τον Ολυμπιακό.

Ο Πανιώνιος πήγε να απαντήσει με τον Κόρμπο, αλλά ανεπιτυχώς.

Πλέον, η προσοχή στρέφεται στο Κυριακάτικο ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟΚ, ενώ μεσολαβεί την Πέμπτη το ματς Κυπέλλου κόντρα στον Λεβαδειακό.

Πανιώνιος (Ζοσέ Ανιγκό): Μανοϊλοβιτς (62’ λ.τρ. Κότνικ), Παπαγεωργίου, Μπανανά, Ντομίνγκες, Κούρντι, Κεϊτά, Κόρμπος, Μασούρας (83’ Οικονομίδης), Τσιλούλης (81’ Μανθάτης), Ντουρμισάϊ, Σπιριντόνοβιτς.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (74’ Χασάν), Καμαρά, Φετφατζίδης, Φορτούνης (58’ Νάτχο), Ποντένσε (81’ Χριστοδουλόπουλος), Γκερέρο.