Ξάνθη- Παναιτωλικός: Την υποτίμησαν και την πλήρωσαν οι Αγρινιώτες

Αν και προηγήθηκε ο Παναιτωλικός, η Ξάνθη κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και έχει προβάδισμα για την άνοδο

Η Ξάνθη επικράτησε με 2-1 του Παναιτωλικού στα Πηγάδια, για τον πρώτο αγώνα μπαράζ της Σούπερ λιγκ.

Το σκορ άνοιξε ο Βέργος (6′) για τους “Αγρινιώτες”, αλλά οι Ακρίτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Έμπερτ (52′) και να πάρουν τη νίκη με ανατροπή το γκολ του Μικελτάτζε (71′

Επόμενος αγώνας την Κυριακή στο Αγρίνιο (30/5, 19.30), όπου θα ξεκαθαρίσει και ποια ομάδα θα βρεθεί στη Σούπερ λιγκ 1.

Στην πρώτη ευκαιρία του αγώνα, μόλις στο 6ο λεπτό ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ. Ο Ντουάρτε από τα αριστερά, έκανε τη παράλληλη σέντρα και ο Βέργος από κοντινή απόσταση, με εύστοχο πλασέ έκανε το 0-1.

Μετά το γκολ ο Παναιτωλικός οπισθοχώρησε και έδωσε χώρο στην Ξάνθη που είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε εύκολα να απειλήσει την εστία του Κνετ.

Σε ένα δίλεπτο στο 29′ και στο 30′ είχαν καλές στιγμές οι δύο ομάδες. Στο 29′ οι γηπεδούχοι με ένα πλασέ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι του Κνετ και στο επόμενο λεπτό οι Αγρινιώτες μετά από αντεπίθεση, ο Βέργος από τα δεξιά, έκανε την παράλληλη σέντρα και από το ύψος της περιοχής, ο Ντίας έκανε το συρτό σουτ, αλλά κατέληξε αρκετά μέτρα άουτ από το δεξί δοκάρι.

Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους οι Ακρίτες έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν κατάφεραν κάτι με το 0-1 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 46′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν δύο τα τέρματά τους. Μετά από λάθος της άμυνας της Ξάνθης, ο Μεντόσα έδωσε σίγουρο γκολ στον Βέργο, ο οποίος έκανε το πλασέ μπροστά από το τέρμα και έστειλε τη μπάλα άουτ!

Στο 52′ η Ξάνθη έφερε το ματς στα ίσια, ο Σιατραβάνης βρήκε τον Έμπερτ, ο οποίος με ωραίο συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής, έκανε το 1-1.

Στο 71′ η ακριτική ομάδα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να φτάσει στην ανατροπή. Ο Σχρόιεν έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Μικελτάτζε με σουτ μέσα στην περιοχή, σημείωσε το 2-1.

Ο Παναιτωλικός στη συνέχεια βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μάλιστα στο 90+1′ η Ξάνθη έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 3-1, αλλά η κεφαλιά του Κανίδη, πέρασε λίγο άουτ. Το 2-1 παρέμεινε και ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Δημούτσος, Βέρκερ, Έμπερτ – Τσότσαλιτς, Μεντόσα, Περέιρα

Ξάνθη (Τεννές): Ίτσο, Πέτροβιτς (35′ Μικελτάτζε), Βέρκερ, Τζούρμαν, Παντελιάδης, Δημούτσος, Θυμιάνης (70′ Τεσίγια), Ντίνας (70′ Σχρόιεν), Έμπερτ, Σιατραβάνης (87′ Στάθης), Παπάζογλου (87′ Καπνίδης)

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κνετ, Μανθάτης, Καρασαλίδης, Τσότσαλιτς, Περέιρα (86′ Βάντερσον), Ντίας, Εντινγκά (86′ Καρέλης), Μπαρμπόσα, Μεντόσα (63′ Ταχάρ), Ντουάρτε (74′ Αριγίμπι), Βέργος (74′ Ματσόλα)