Ξεκίνημα με ήττα για τον ΠΑΟΚ στο BCL

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από τη Μπεσίκτας στο PAOK Sports Arena, στην πρεμιέρα του BCL με 60-69.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” δεν  μπόρεσε να βρει απάντηση στο σερί που “έτρεξε” η τουρκική ομάδα στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, χάνοντας έτσι το ματς. Κορυφαίος για τους Θεσσαλονικείς ο Ζεκουάν Λούις με 19 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Τζέιμς Μάκαντου με 12 και ο Γκότσερ με 19 πόντους ήταν εξαιρετικοί.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν το ματς ανταλλάσσοντας συνεχώς καλάθια με καμία από τις δυο να μπορεί να χτίσει το προβάδισμα της. Τρεις συνεχόμενες κατοχές των φιλοξενούμενων  που κατέληξαν σε λάθη έδωσαν την ευκαιρία στον «Δικέφαλο του Βορρά» να κάνει ένα σερί 9-0. Προβάδισμα του ΠΑΟΚ μειώθηκε στους 3, έπειτα από μερικές καλές επιθέσεις των Τούρκων. Η περίοδος έληξε με την Μπεσίκτας να μειώνει την διαφορά στον πόντο και τον ΠΑΟΚ να είναι αρκετά άστοχος στα τελευταία λεπτά. (17-16)

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με αντιαθλητικό. λόγω του φάουλ του Τσόχλα στον Θίοντορ κάτι που έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Τουρκίας να πάρει το προβάδισμα. Όμως ο ΠΑΟΚ επανέκτησε το προβάδισμα με τρίποντο καλάθι και φάουλ του Άαρον Μπεστ, κάνοντας το σκορ 21-18. Ο ΠΑΟΚ αύξησε την διαφορά (27-23) με τον Νοουλς να σκοράρει 6 συνεχόμενους πόντους. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό ανεβάζοντας την διαφορά στο +6, όμως στο τελευταίο λεπτό η Μπεσίκτας “έσβησε ” αυτή την διαφορά με 5 σερί πόντους (33-32).

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις δυο ομάδες να συνεχίζουν με την ίδια ένταση που τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο. Τα επόμενα λεπτά του αγώνα ήταν χωρίς σκορ με τους παίκτες να κάνουν λάθη και να αστοχούν αρκετά. Η Μπεσίκτας όμως με δυο γρήγορα καλάθια πήρε το προβάδισμα κάνοντας το σκορ 38-42. Την 5λεπτη ξηρασία του ΠΑΟΚ  στο σκοράρισμα σταμάτησε ο Λούις ανακτώντας ξανά το σκορ για την ελληνική ομάδα.  Το τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου βρήκε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με buzzer beater τρίποντο από τον εξαιρετικό Ζεκουαν Λούις (49-47).

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα ο ΠΑΟΚ αύξησε το προβάδισμα του με τρίποντο του Σχίζα , με τον Γκότσερ να σκοράρει 5 γρήγορους πόντους για την ισοφάριση (52-52). Τα δυο τρίποντα του Εκεκέζε έδωσαν ανάσα 5 πόντων στον ΠΑΟΚ που έκανε στο σκορ 60-55. Η Μπεσίκτας συνέχισε να πιέζει και “έτρεξε” ένα σερί 8-0 κερδίζοντας το προβάδισμα (60-63). Η τουρκική ομάδα αύξησε το προβάδισμα με το καλάθι του Μπατούκ με 1:13 να απομένει. Το σερί της Μπεσίκτας συνεχίστηκε, με το καλάθι του Μπατουκ να ξανά σκοράρει και τον Θίοντορ να βάζει το “καρφί στο φέρετρο” για τον ΠΑΟΚ στην εκπνοή του χρόνου και να γράφει το τελικό σκορ 60-69.

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Μπεστ 4π. , Λούις 19π. (7/13 2π, 4/7 3π., 2/2 βολές), Μαργαρίτης 2π., Γουίγκινς 5π., Σχίζας 3π., Τσόχλας, Καρράς, Χατζηνικόλας, Εγκελέζε 6π., Σαρικόπουλος 2π., Νοόυλς 11π. (4/6 2π.)

Μπεσίκας (Ιβάνοβιτς): Γκότσερ 19π. (2/5 2π., 5/7 3π.), ΜακΚίσικ 5π., Μπατούκ 10π., Γιλντίζλι 5π., Θίοντορ 11π., Αλ, Ακπίναρ 3π., Τοργκούτ, Καγιαμπάσι, Μάκαντου 12π.(6/9 2π., 11 ριμπ.), Σαβάς 4π., Ντούρισιτς.