Ξεκίνημα με το “δεξί” για την Εθνική Κορασίδων (vid)

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Ομάδα Κορασίδων στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ17 που διεξάγεται στη Λιθουανία. Τα κορίτσια της Κατερίνας Φαλίδα νίκησαν με 3-0 την οικοδέσποινα χώρα στην πόλη Μαριαμπόλε, παίρνοντας τους πρώτους 3 βαθμούς.

Για την ελληνική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 52ο λεπτό η Μαρία Κοκμοτού με απευθείας εκτέλεση φάουλ από μακριά.

Η αρχηγός, Ιωάννα Παπαθεοδώρου με πολύ όμορφη ατομική ενέργεια στο 60ο λεπτό έκανε το 2-0.

Και στο 64ο λεπτό, ξανά η αρχηγός μετά από σουτ έξω από την περιοχή, ύστερα από ασίστ της Κωνσταντίνας Σκοτεινιώτη έκανε το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Ιρλανδία επικράτησε με 10-0 της Αλβανίας.

Το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής μας, είναι την προσεχή Παρασκευή 16/6, στις 15:00 ώρα Ελλάδας κόντρα στην Αλβανία.

Λιθουανία (Ρολάντας Σεπκάουσκας): Σεσκούτε, Σινκεβιτσιούτε, Σπακόφσκαγια (77’ Μπουτκουτέ), Ρομανόφσκαγια, Γιουνουσάιτε (89’ Γκεσεβιτσιούτε), Βαλικεβίτσιουτε, Σβαρκάιτε (89’ Ιβανόσκαγια), Ιντσιτέ (90’+3’ Μπερνοτάιτε), Σλανκαουσκάιτε (77’ Τοροκαβάιτε), Ντοκάιτε, Σουπέλιτε.

Ελλάδα (Κατερίνα Φαλίδα): Παναγιωτοπούλου, Κοκμοτού, Σαββίδου, Παυλοπούλου, Παπαγεωργίου, Σκοτεινιώτη (79’ Πλακιά), Μπαξεβάνου (79’ Κατωπόδη), Μαρκούτσα (65’ Κατσάνου), Παπαθεοδώρου (85’ Βάτσικα), Αβράμογλου (65’ Τουρετζόγλου), Γιαννάκα.