Ξεκίνησαν με νίκες το 2020 Τορίνο και Λάτσιο

Με το δεξί ξεκίνησε η νέα χρονιά για Λάτσιο και Τορίνο. Οι Λατσιάλι πήραν το “διπλό” με 2-1 κόντρα στην Μπρέσια, με πρωταγωνιστή τον Ιμόμπιλε.

Μεγάλη νίκη στο Ολύμπικο για την Τορίνο με 2-0 κόντρα στην Ρόμα, με τον Μπελότι να σκοράρει και τα δύο γκολ, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Σέριε Α.

Με το “διπλό” έφυγε Βερόνα, μετά την νίκη με 2-0 στην έδρα της ΣΠΑΛ. Σημαντική νίκη πέτυχε και η Τζένοα με 2-1 στην Γένοβα, απέναντι στην Σασουόλο.

Μπρέσια – Λάτσιο 1-2

Μόνη στην 3η θέση Λάτσιο με 39 βαθμούς. Στην 18η θέση και εντός της ζώνης του υποβιβασμού η Μπρέσια με 14 βαθμούς.

Το 1-0 έκανε ο Μπαλοτέλι με σουτ εντός περιοχής στο 10ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι στο 40′ έμειναν με δέκα παίκτες μετά από αποβολή του Κιστάνα, για ανατροπή μέσα στην περιοχή.

Οι Λατσιάλι με πέναλτι στο 42′ έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ιμόμπιλε. Ο φορ της Λάτσιο, ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή, στις καθυστερήσεις του αγώνα και το 90+1′, κάνοντας το 2-1.

ΣΠΑΛ – Βερόνα 0-2

Στην μέση της βαθμολογίας η Βερόνα με 22 βαθμούς, από την άλλη μεριά η ΣΠΑΛ παραμένει στην 19η θέση με 14 βαθμούς.

Ο Πατζίνι στο 14′ άνοιξε το σκορ για την Βερόνα. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Τόμοβιτς στο 39′.

Το τελικό 2-0 για την Βερόνα έκανε ο Στεπίνσκι στο 86ο λεπτό.

Τζένοα – Σασουόλο 2-1

Σημαντική νίκη για την Τζένοα η οποία βρίσκεται στην 19η θέση ισόβαθμη με την Μπρέσια με 14 βαθμούς. Στην 13η θέση η Σασουόλο με 19 βαθμούς.

Η Τζένοα άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Κρισίτο στο 29ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ισοφάριση στο 33ο λεπτό, με τον Όμπιανγκ.

Το γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Πάντεφ στο 86ο λεπτό κάνοντας το 2-1.

Ρόμα – Τορίνο 0-2

Στην 4η θέση η Ρόμα με 35 βαθμούς, χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει την διαφορά από την Λάτσιο. Στην 9η θέση ανέβηκε η Τορίνο, έχοντας 24 βαθμούς.

Με τον Μπελότι σε εξαιρετική κατάσταση η Τορίνο έκανε το 1-0 στο 45+2′. Το 2-0 πέτυχε ξανά ο Ιταλός στο 86ο λεπτό με πέναλτι, “σφραγίζοντας” την νίκη.