“Ξεπέταξε” τη Πόρτσμουθ και βλέπει οκτάδα η Άρσεναλ (pics)

Για τη φάση των “16” του FA Cup, η Άρσεναλ υπέταξε εκτός έδρας με 2-0 την Πόρτσμουθ και έγινε η πρώτη ομάδα που παίρνει το εισιτήριο για την οκτάδα.

Η Άρσεναλ μπορεί να μην μπήκε όπως έπρεπε, αλλά όσο πέρναγε η ώρα ανέβαζε ρυθμό και έβρισκε χώρους και ευκαιρίες. Το γκολ του Σωκράτη στη τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου αποδείχτηκε πολύ σημαντικό, καθώς άνοιξε το παιχνίδι στο δεύτερο και έφερε το δεύτερο γκολ με τον Ενκέτια. Η συνέχεια ήταν διαδικαστική, με τους παίκτες της Πόρτσμουθ να ελπίζουν σε ένα γκολ που θα τους βάλει στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Αυτό δεν κατάφερε να έρθει και το τελευταίο μισάωρο κύλησε ήρεμα και με ελάχιστες φάσεις.

Το σκορ άνοιξε ο Σωκράτης στο 45+4’ και ο Ενκέτια έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους στο 51′.

Αγώνας:

Η Άρσεναλ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα χάρης το «σεντερφορίσιο» πλασέ του Σωκράτη. Το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο καθώς η Πόρτσμουθ ήταν ανώτερη στο πρώτο 20λεπτο. Οι παίκτες του Αρτέτα, όμως, ανέβασαν ρυθμό, έλεγξαν το παιχνίδι μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου και είχε κάποιες ευκαιρίες για να προηγηθούν πριν το 45+4’ και το γκολ του Έλληνα αμυντικού.

Στο 3’, ο Σέντον έκανε τη σέντρα, ο Χάρισον πήρε τη κεφαλιά που έστειλε τη μπάλα στη μικρή περιοχή, ο Λουίζ έκανε μια επαφή και ο Τορέιρα απομάκρυνε το κίνδυνο.

Ο Χαρνς ξεπέρασε στη ταχύτητα τον Σωκράτη στο 10’, σέντραρε και ο Μάρι πρόλαβε να πάρει την κεφαλιά.

Ο Τορέιρα τραυματίστηκε στο 12’ μετά από μαρκάρισμα του Μπόλτον και αποχώρησε με τράβηγμα και με φορείο, με τον Θεμπάγιος να περνάει στη θέση του.

Ο Σωκράτης έκανε πολύ καλή κάθετη πάσα για τον Μαρτινέλι, ο Βραζιλιάνος επιθετικός ξεπέρασε τον ΜακΚρόρι στο ένας με έναν και η πάσα έφερε την μπάλα στον Ενκέτια, που σούταρε πάνω από την εστία του Μπας, στο 20’.

Ο Σάκα επιχείρησε σουτ μέσα στη περιοχή στο 21’ και η μπάλα έφυγε άουτ, μετά από καλά εκτελεσμένο κόρνερ των “Κανονιέρηδων”.

Ο Σάκα έφυγε στη κόντρα επίθεση, κατάφερε να κρατήσει τη κατοχή παρά το μαρκάρισμα του ΜακΚρόρι και το σουτ του κατέληξε στα χέρια του Μπας στο 23’.

Στο 31’, ο Νέλσον βρήκε χώρο στα πλάγια, θέλησε να βρει τον Μαρτινέλι, αλλά η σέντρα δεν ήταν καλή και ο Βραζιλιάνος κατάφερε να στείλει τη μπάλα άουτ με κεφαλιά.

Ο Λουίζ έκανε ωραία κίνηση και πάσα στον Ενκετία, με τον Άγγλο επιθετικό να σουτάρει άουτ από καλή θέση στο 41’.

Ο Σωκράτης πέτυχε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης υπέρ των φιλοξενούμενων στο 45+4’. Ο Νέλσον εκτέλεσε το κόρνερ και η μπάλα απομακρύνθηκε. Ο Άγγλος εξτρέμ είχε ακόμα μία ευκαιρία, σέντραρε ξανά και ο Έλληνας στόπερ με εξαιρετικό τελείωμα στη κίνηση, έστειλε τη μπάλα στη γωνία της εστίας του Μπας (0-1).

Το δεύτερο ημίχρονο καθορίστηκε από το γκολ του Ενκέτια, καθώς λίγο πολύ, τελείωσε εκεί το ματς. Πολλές λίγες φάσεις, χωρίς νεύρο από τα δύο κλαμπ και, γενικά, είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Τα λεπτά πέρναγαν, οι παίκτες του Τζάκετ δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τον Λένο και πέταξαν στα “σκουπίδια” την πολύ καλή αρχή του αγώνα, που θα μπορούσε να είχε φέρει κάποιο γκολ.

Ο Σάκα έχασε τη μπάλα λίγο έξω από τη περιοχή των γηπεδούχων, ο Χαρνς βγήκε στο ένας με έναν με τον Γκεντουζί, έκανε κακή πρώτη επαφή και επέτρεψε στον Γάλλο χαφ να κερδίσει τη κατοχή στο 47’.

Ο Μαρτίνεζ μάζεψε σχετικά εύκολα τη μπάλα σε σουτ του Γουίλιαμς στο 49’, αφού αυτός ξεπέρασε το μαρκάρισμα του Θεμπάγιος.

Ο Ενκέτια έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στους Λονδρέζους στο 51’. Ο Νέλσον πέρασε στη ταχύτητα τον Σέντον στα δεξιά, έκανε τη σέντρα, ο Άγγλος επιθετικός έκανε πολύ καλή κίνηση, στάθηκε λίγο τυχερός στο κοντρόλ και με αρκετή ωριμότητα, τελείωσε με δυνατό σουτ τη φάση (0-2).

Ο Σάκα μπήκε στη περιοχή και επιχείρησε σουτ, με τον Μπας να απομακρύνει σε κόρνερ στο 76′.

Ο Κάνον με μία επαφή σούταρε από την άκρη της περιοχής και η μπάλα με αρκετά φάλτσα πέρασε άουτ, μετά από κεφαλιά-διώξιμο του Μάρι στο 86′.

Κίτρινες: Γκεντουζί (35’), ΜακΓκίχαν (39’)

Πόρτσμουθ (Τζάκετ): Μπας, Σέντον, Μπούργκες, Μπόλτον, ΜακΚρόρι, Κλόους, ΜακΓκίχαν, Αρνς (67’ Κέρτις), Έβανς (74′ Κάνον), Γουίλιαμς, Χάρισον (67’ Μάρκις)

Άρσεναλ (Αρτέτα): Μαρτίνεζ, Σάκα, Μάρι, Λουίζ, Σωκράτης, Τορέιρα (16’ Θεμπάγιος), Γκεντουζί, Μαρτινέλι, Γουίλοκ (87′ Τσάκα), Νέλσον (90+1′ Μάιτλαντ-Νάιλς), Ενκέτια