Ξέρανε με “buzzer-beater” τη Μπαρτσελόνα η Μπιλμπάο

Η Αθλέτικ Μπιλπάο υποδέχτηκε τη Μπαρτσελόνα για την προημιτελική φάση του Copa del Rey και όπως στο παιχνίδι πρωταθλήματος έτσι και στο κύπελλο, νίκησε με 1-0 και πήρε μια μεγάλη πρόκριση για τους 4 του κυπέλλου.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με απόλυτη ισορροπία  στο «Σαν Μαμές», με ένα σωστά ακυρωθέν γκολ για την Αθλέτικ του Ινιάκι Γουίλιαμς και δύο καλές ευκαιρίες του Φατί για την Μπαρτσελόνα, αλλά με το 0-0 να είναι δίκαιο.

Στο δεύτερο μέρος η Μπιλμπάο έδειχνε να έχει μπει περισσότερο συγκεντρωμένη αλλά από το 60 και μετά η Μπάρτσα έλεγξε την ροή του αγώνα και το 70ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί. Το παιχνίδι έδειχνε να πηγαίνει στην παράταση, όμως στο τελευταίο λεπτό, ο Σέρχιο Μπουσκέτς πέτυχε αυτογκόλ και χάρισε στην Αθλέτικ στην πρόκριση.

Στο 5′ η Μπαρτσελόνα  έχασε την πρώτη ευκαιρία, όταν μετά από ατομική ενέργεια του Μέσι, η μπάλα έφτασε τον Φατί, αλλά το σουτ του 17χρονου υπό πίεση πέρασε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Φατί με γυριστό σουτ προσπάθησε να σκοράρει, όμως ο Ουνάι Νούνιεθ έδιωξε σωτήρια.

Στο 35′ κεφαλιά του Ραούλ Γαρθία μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Τερ Στέγκεν.

Παραλίγο γκολ για την Μπαρτσελόνα στο 60΄. Γύρισμα του Σέρτζι Ρομπέρτο, η μπάλα χτύπησε στον Γουίλιαμς, ο Σιμόν αν και μπλόκαρε στην αρχή, η μπάλα του έφυγε, ο Ράκιτιτς όμως δεν κατάφερε να την εκμεταλλευτεί.

Τρομερή ευκαιρία στο 70΄για τους «Μπλαουγκράνα». Ο Σέρτζι Ρομπέρτο βρέθηκε μόνος του στην περιοχή, γύρισε ωραία στον Γκριεζμάν, πλασέ με την μία από τον Γάλλου, όμως ο Ουνάι Σιμός έδιωξε ενστικτωδώς.

Ο Αντούριθ στο 81΄έκανε πάσα με κεφαλιά  στον Γουίλιαμς, το σουτ του οποίου μέσα από την περιοχή πέρασε πολύ ψηλά άουτ.

Στο 93′ μετά από σέντρα του Κάπα, ο Σέρχιο Μπουσκέτς πέτυχε αυτογκόλ και χάρισε την πρόκριση στους γηπεδούχους.

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Σιμόν, Νούνιεθ, Γεράι, Μαρτίνεθ, Κάπα, Ντάνι Γαρθία, Βέσγα(66΄ Μίκελ Σαν Χοσέ), Μουνιαΐν(77΄ Αντούριθ), Γιούρι, Ραούλ Γαρθία(89΄Ιμπάι Γόμεθ), Γουίλιαμς

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ(80΄ Ουμτιτί), Λενγκλέ, Τζόρντι Άλμπα, Σέρτζι Ρομπέρτο, Μπουσκέτς, Ντε Γιονγκ, Ράκιτιτς(69΄ Αρτούρ), Μέσι, Φατί(58΄ Γκριεζμάν).