Ξέσπασε η Ρεάλ, νίκες για Σεβίλλη και Βιγιαρεάλ

Εικόνα αντάξια του ονόματος της έδειξε η Ρεάλ Μαδρίτης αφού επικράτησε με 4-1 της Βαγιαδολίδ, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Laliga.

Η Βαγιαδολίδ πέτυχε ένα γκολ και κατάφερε να προηγηθεί με τον Ανουάρ στο 29’, ενώ είχε ένα χαμένο πέναλτι και είδε δύο γκολ της να ακυρώνονται μέσω VAR στο πρώτο ημίωρο.

Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου οι “μερένγκες” ισοφάρισαν στο 34′ με τον Βαράν.

Ο Μπενζεμά στο 51’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έβαλε μπροστά στο σκορ την «βασίλισσα» και στο 59’ ο Γάλλος στράικερ τριπλασίασε τα τέρματα για το 1-3.

Η Ρεάλ έδειξε την επιβλητική της εικόνα και στο 85’ ο Μοντριτς διαμόρφωσε το τελικό 1-4, ενώ πέντε λεπτά πριν ο Κασεμίρο είχε αντικρίσει την δεύτερη κίτρινη αφήνοντας την Ρεάλ με δέκα παίκτες.

Η ομάδα του Σολάρι “απάντησε” στο προηγούμενο αποτελέσματα στο Champions League κόντρα στον Άγιαξ, με το ίδιο σκορ και έφτασε την τριτη θέση με 51 βαθμούς.

Σκόρερ: 29′ Ανουάρ / 34′ Βαράν 51′ 59′ Μπενζεμά, 85’Μόντριτς

Βαγιαδολίδ: Μασίπ, Αντονίτο, Φερνάντες, Καλέρο, Μαρτίνες, Ερέρο, Αλκαράθ, Ανουάρ(63’ Βέρντε), Κέκο( 74’ Κουπ), Γκουαρδιόλα, Πλάνο(85’ Ουναλ)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Οντριοθόλα, Νάτσο, Βαράν(88’ Βαλεγιο), Ρεγκιλόν(89’ Μαρτσέλο) Μόντρις, Καζεμίρο, Κρόος(74’ Βαλβέρδε), Θεμπάγιος, Μπενζεμά, Ασένσιο

Λεβάντε- Βιγιαρεάλ 0-2

Στο ματς που διεξήχθη νωρίτερα η Βιγιαρεάλ επικράτησε της Λεβάντε με 2-0 και έφτασε τους 26 βαθμούς μια θέση πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στην εκπνοή της αναμέτρησης να πάρουν το τρίποντο, ο Ρομπερ στο 90+3’ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έκανε το 0-1 για την Βιγιαρεάλ. Η ψυχολογία ήταν με το μέρος της Βιγιαρεάλ και στο 90+6’ ο Τσικγουέζ πέτυχε αύξησε τα τέρματα και διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Σεβίλλη – Ρεάλ Σοσιεδάδ 5-2

Γκολ και θέαμα πρόσφεραν Σεβίλλη και Ρεάλ Σοσιεδάδ σε ένα παιχνίδι με επτά γκολ και νικήτρια την Σεβίλλη με 5-2. Μόλις στο 25’ ο Σαραμπια έβαλε μπροστα στο σκορ την Σεβίλλη όμως τρία λεπτά αργότερα ο Ογιαρθάμπαλ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Η επιβλητική εικόνα των γηπεδούχων φάνηκε από το χατ τρικ που πέτυχε ο Μπεν Γιεντέρ στο 48’, στο 58’ και στο 61’ για το 4-1. Η Σοσιεδάδ μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ογιαρθάμπαλ στο 77’ ενώ ο ίδιος παίκτης πέτυχε με αυτογκόλ και το πέμπτο γκολ της Σεβίλλη και διαμόρφωσε του τελικό 5-2. Με αυτή την νίκη η Σεβίλλη έφτασε τους 50 βαθμούς ενώ η Ρεάλ Σοσιεδάδ έμεινε στους 35.