“Χόρεψε” στη βροχή η Θέλτα, συντρίβοντας την Κάντιθ

Μια ήρεμη βραδιά για τους “Κέλτες” κόντρα στην ομάδα από την Ανδαλουσία

Την τρίτη της συνεχόμενη και πιο ευρεία νίκη υπό τις οδηγίες του Εντουάρντο Κουντέτ για το πρωτάθλημα της LaLiga πέτυχε το βράδυ της Δευτέρας (14/12) στο “Μπαλαΐδος” η Θέλτα, η οποία κέρδισε με το θριαμβευτικό 4-0 την Κάντιθ για την 13η αγωνιστική, ανεβαίνοντας μάλιστα, έστω και προσωρινά, στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με αρκετή όρεξη και διάθεση μπήκε η Θέλτα στον αγωνιστικό, πράγμα το οποίο δούλεψε ευεργετικά για την ίδια, καθώς μόλις στο έκτο λεπτό ο Νολίτο στην πρώτη τελική του ματς σημείωσε το γκολ που άνοιξε το σκορ. Ο Ισπανός επιθετικός συνεργάστηκε τέλεια με τον Άσπας και έστειλε με δυνατό συρτό σουτ την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει, Λεντέσμα.

Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους για την ισοφάριση ήρθε άμεσα, όμως το άψογο φαλτσαριστό σουτ του Αλέχο κατέληξε σε κόρνερ, μετά την επέμβαση που έκανε με τα ακροδάχτυλα ο Μπλάνκο. Στο 24′, ο μέσος της ομάδας από την Ανδαλουσία εκμεταλλεύτηκε την κακή συνεννόηση μεταξύ του Μπλάνκο με τον Έιντου και επιχείρησε ένα μακρινό σουτ με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, οι παίκτες του Κουντέτ βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Λεντέσμα να ανατρέπει τον Μίνα (τραυματίστηκε στον ώμο) εντός περιοχής και τον διαιτητή να υποδεικνύει αμέσως το σημείο του πέναλτι. Ο Άσπας ανέλαβε την εκτέλεση, ο οποίος δεν λάθεψε, σημάδεψε σωστά και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, βάζοντας πολύ γερές βάσεις για τη νίκη.

Από την άλλη μεριά, η Κάντιθ δεν σταμάτησε να προσπαθεί, χάνοντας στο 39′ την καλύτερή της ευκαιρία στον αγώνα με τον Αλέχο να βρίσκει με ωραία σέντρα τον Περέα, όμως το μονοκόμματο σουτ που έκανε πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπλάνκο. Και αντί να έρθει η μείωση του σκορ πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η Θέλτα πέτυχε δύο ακόμη τέρματα με τους Μπελντράν στο 43′ που ήρθε από τον πάγκο και τον Μέντεθ στις καθυστερήσεις, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου.

Mε δύο αλλαγές άρχισαν το δεύτερο μέρος Ανδαλουσιανοί με τον Θερβέθα να περνάει στις θέσεις των Εσπίνο-Αλέχο τους Ισκιέρδο-Πόμπο, θέλοντας να συμμαζέψει κάπως τα πράγματα. Σε μεγάλο βαθμό αυτό δεν έγινε, καθώς ο Άσπας στο 61′ είχε δοκάρι και τρία λεπτά μετά νίκησε τον Λεντέσμα σε τετ-α-τετ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε γιατί ο Ισπανός επιθετικός βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Με το χρόνο να κυλάει φυσικά υπέρ της, η Θέλτα χαμήλωσε τις ταχύτητές της με τον Μπλάνκο να αποκρούει στο 81′ μια απευθείας καλοχτυπημένη εκτέλεση φάουλ του Καρθελέν, αρνούμενος να παραβιαστεί η εστία του από τους παίκτες των φιλοξενούμενων. Οι “Κέλτες” στο 87′ έφτασαν για δεύτερη φορά στην επίτευξη ενός πέμπτου τέρματος, ωστόσο ο Ολάθα ήταν ελάχιστα εκτεθειμένος.

Εν τέλει, το… κερασάκι στην τούρτα δεν ήρθε ούτε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, αφού σε μια αντεπίθεση των γηπεδούχων ο Μπαέζα ναι μεν σκόραρε με τον βοηθό να το ακυρώνει για τρίτη φορά!

Σκόρερ: Νολίτο (6′), Άσπας (30′), Μπελντράν (43′), Μέντεθ (45’+1)

Κίτρινες: Σουάρεθ (54′), Αραούχο (57′), Μάουρο (59′)

Κόκκινες:

Θέλτα (Εντουάρντο Κουντέτ, 4-1-3-2): Μπλάνκο, Έιντου, Αραούχο, Μάγιο, Τάπια (Μπαέζα 67′), Ολάθα, Μέντεθ (Φοντάν 77′), Σουάρεθ (Γιοκουσλού 67′), Νολίτο (Λαούτι 77′) Μίνα (Μπελντράν 34′) και Άσπας.

Κάντιθ (Άλβαρο Θερβέθα, 4-4-2): Λεντέσμα, Εσπίνο (Ισκιέρδο 46′), Μάουρο, Φάλι, Καρθελέν, Περέα, Άλεξ, Γιόνσον (Γκαρίδο 70′), Αλέχο (Πόμπο 46′), Χιμένες (Μάλμπασιτς 70′) και Νεγρέδο (Λοσάνο 70′).