“Χ”ωρίς νικητή στην Λαμία

Το βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν ΑΕΚ και Λαμία, καθώς ολοκλήρωσαν το ματς ισόπαλες με 2-2, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, στην 28η αγωνιστική της Super League.

Η Ένωση βρήκε πολύ γρήγορα γκολ στο ματς με τον αρχηγό της, Πέτρο Μάνταλο, ωστόσο η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαράλες έφερε το ματς στα ίσα. Ο ίδιος παίκτης πέτυχε και το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους.

Με την είσοδο του στο ματς ο Μπογέ λύτρωσε τους “κιτρινόμαυρους”, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2, σε ένα παιχνίδι με αρκετά γκολ και φάσεις όμως καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει «ολόκληρο» το ματς.

Υπενθυμίζουμε ότι Λαμία κι ΑΕΚ θα αναμετρηθούν τη Μεγάλη Πέμπτη στη ρεβάνς του ημιτελικού για το κύπελλο Ελλάδας.

Το γκολ του Πέτρου Μάνταλου έβαλε πολύ νωρίς την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ μόλις στο 4’ λεπτό, πήρε την μπάλα από τον Μπακασέτα, σημάδεψε και με όμορφο πλασέ  εκτός περιοχής, ο αρχηγός της Ένωσης έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Μελίσσα για το 1-0 στο ΔΑΚ Λαμίας.

Στο 18’ η Λαμία κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο, ο Μπερτόγλιο ανέλαβε την εκτέλεση, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Μπάρκα.

Η Ένωση προσπαθούσε να βρει το δεύτερο γκολ και στο 24’ ο Κλωναρίδης έκανε κάτι σαν σέντρα σουτ από δεξιά, αλλά ήταν πιο δυνατή από όσο περίμενε και κατέληξε άουτ.

Ακόμα μια καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 25’, καθώς η Λαμία είχε το πρώτο δοκάρι. Λάθος από τον Χουλτ, ο Μπαράλες έδωσε με τη μία στον Μπερτόγλιο, με τον Αργεντινό να κάνει το σουτ με το δεξί από δύσκολη γωνία στην γωνία, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπάρκα.

Στο 29’ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος έβαλε καταπληκτική κάθετη πάσα στον Πόνσε, ο Αργεντινός βγήκε τετ-α-τετ με τον Μελίσσα, ωστόσο ο γκολκίπερ της Λαμίας μάζεψε.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 34’ όταν ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε πέναλτι υπέρ τους, μετά την διεκδίκηση της μπάλας του Μπακασέτα με τον Μπεχαράνο, ο μέσος της Λαμίας έπεσε και κέρδισε το πέναλτι για την ομάδα του. Ο Μπαράλες ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε για την Λαμία, για το 1-1.

Μετά το γκολ η ΑΕΚ αποσυντονίστηκε και προσπαθούσε με κάθε τρόπο να βρει τα πατήματα της και ένα δεύτερο γκολ, όμως το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Λαμία, ο Μπαράλες στο 53’ βρήκε ακόμα μια φορά δίχτυα για το 2-1. Ο Καραμάνος επιχείρησε ανάποδο ψαλίδι, αλλά ο Μπάρκας με εξαιρετική επέμβαση απομάκρυνε την μπάλα, ο Τσοσιτς έδιωξε δεξιά πάνω στον Μπαράλες που πήρε το ριμπάουντ και με διαγώνιο σουτ εκτέλεσε τον Μπάρκα, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

«Χρυσή αλλαγή» για τον Μανόλο Χιμένεθ αποδείχτηκε ο Λουκάς Μπογέ, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο 67’ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Μανταλος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πόνσε πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Μπογέ με σουτ ισοφάρισε για την Ένωση 2-2, ενώ ήταν η 4η ασίστ του Αργεντινού.

Κοντά στην ανατροπή βρέθηκε η ΑΕΚ στο 88’ αλλά το δυνατό σουτ του Γιαννιώτα πέρασε λίγο έξω από την εστία χάνοντας την ευκαιρία.

Σκόρερ: 4’ Μάνταλος, 67’ Μπογέ / 34’(πεν), 53’ Μπαράλες

Κίτρινες: Σβάρνας, Μάνταλος, Τσόσιτς, Σιμοες/ Βασιλαντωνόπουλος

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Καρυπίδης, Σκαρντοβέλι, Μπεχαράνο(73’Μπλάζιτς) , Δημούτσος, Μπερτόγλιο(81’ Τομάς), Ασούμπρε, Καραμάνος, Μπαράλες(78’ Ρόμανιτς)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσόσιτς, Σβάρνας, Χουλτ, Κρίστιτσιτς(86’ Γιαννιωτας), Σιμόες, Μάνταλος, Μπακασέτας(65’ Μπογέ), Κλωναρίδης(31’ Αλμπάνης) , Πόνσε.