Χρυσή νίκη για την Τσέλσι στόπαρε την Σίτι

Για την 16η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Τσέλσι επικράτησε με 2-0 από την Μάντσεστερ Σίτι στο «Σταμφορντ Μπριτζ».  Με τους πολίτες να σημειώνουν την τρίτη τους ήττα σε 64 ματς του Αγγλικού πρωταθλήματος και πρώτη ήττα για φέτος . Ενώ η Τσέλσι παραμένει  κοντά στην τετράδα.

Στο πρώτο μέρος οι «πολίτες» είχαν την κατοχή μπάλας και την πρωτοβουλία τον κινήσεων, με αποτέλεσμα στο 9΄ να κάνει την πρώτη επίσκεψη στην εστία των Λονδρέζων στο 9΄με τον Στέρλινγκ, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο.

Με την συμπλήρωση 15΄ οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ότι ήθελαν το γκολ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Στην συνέχεια του αγώνα η ομάδα του Γκουαρδιόλα αύξησε τις επιθέσεις τις, όμως η άμυνα της Τσέλσι άντεχε την πίεση. Ωστόσο στο 45΄κόντρα στην ροή του ματς οι «μπλε» προηγήθηκαν  με δράστη τον Καντέ με υπέροχο άπιαστο σουτ, ύστερα από ωραία ενέργεια του Αζάρ.

Στην επανάληψη η Τσέλσι ήταν αυτή που μπήκε δυναμικά απειλώντας τον Έντερσον  με την εκτέλεση φάουλ του Γουίλιαν στο 49΄ όμως ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας απέκρουσε. Στην συνέχεια η Τσέλσι με την ψυχολογία με το μέρος της έκανε αισθητή την παρουσία της εκ νέου στο 52΄με το σουτ του Γουίλιαν, αλλά ο  Έντερσον ήταν  σε ετοιμότητα. Η Τσέλσι είχε κλείσει όλους τους χώρους με αποτέλεσμα η Σίτι να μην μπορεί να ανεβάσει στροφές.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι «πολίτες» έριξαν τον ρυθμό, όμως η ομάδα του Σάρι στο 78΄ διεύρυνε το σκορ σε 2-0 με την κεφαλιά του Νταβίντ Λουίζ.

Πλέον η Μάντσεστερ Σίτι έμεινε στους 41 βαθμούς, ενώ η Τσέλσι έχει 34 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Τσέλσι: Κέπα, Λουίζ, Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Μάρκος Αλόνσο, Ζορζίνιο, Καντέ, Κόβατσιτς (65′ Μπάρκλεϊ), Γουίλιαν (75′ Λόφτους Τσικ), Πέδρο, Αζάρ (90′ Ζιρού).

Μάντσεστερ Σίτι: Εντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Λαπόρτ, Ντελφ, Φερναντίνιο, Σίλβα (68′ Γκιουντογκάν), Μπερνάρντο Σίλβα, Μαχρέζ (84′ Φόντεν), Σανέ (53′ Ζεσούς), Στέρλινγκ.