Υδατοσφαίριση: Ηττήθηκε η εθνική Ελλάδος από την Ουγγαρία

Έχασε από την Ουγγαρία η Εθνική Ελλάδος.

Η εθνική υδατοσφαίρισης των γυναικών γνώρισε την ήττα από την Ουγγαρία με 12-9. Πλέον θα διεκδικήσει το πρωί του Σαββάτου (10/8, 10:00) την έβδομη θέση, με αντίπαλο τον Καναδά.

Η ελληνική ομάδα είχε τον Φώντα Λεμπέση στον πάγκο καθώς η Αλεξία Καμμένου και ο Τάσος Πιρπιρής ήταν τιμωρημένοι, ενώ πολύ νωρίς «έφυγαν» με τρεις ποινές η Ελευθερία και η Μαργαρίτα Πλευρίτου. Η Εθνική προηγήθηκε 4-1 στον αγώνα, με τα κορίτσια να δείχνουν αποφασισμένα να διεκδικήσουν όσο το δυνατόν καλύτερη κατάταξη και να έχουν 3/5 με παίκτη παραπάνω. Η Ουγγαρία που είχε έξι χαμένες επιθέσεις στο ίδιο διάστημα…πήρε μπροστά, και πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο ισοφάρισε 4-4. Μέχρι το 7-7 (2:11 από τη λήξη της τρίτης περιόδου) οι δυο ομάδες πήγαιναν γκολ-γκολ αλλά η ομάδα μας σκόραρε και πάλι με την Έλενα Ξενάκη στα 2:54 από τη λήξη την αναμέτρησης. Μείωσε τότε σε 11-8 ενώ στα 2:09 η Ιωάννα Χυδηριώτη μείωσε πάλι 12-9.

Ελλάδα (Φώντας Λεμπέσης): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 2, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Ξενάκη 2, Ασημάκη 1, Πάτρα, Νίνου 2, Βασιλική Πλευρίτου 1, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου.

Ουγγαρία (Ατίλα Μίχοκ): Μάγκιαρι, Ζίλαγκι 1, Βάλι 3, Γκουρισάτι, Μάγιου, Πάρκες 1, Χόρβατ, Κέστελι 4, Λεϊμέτερ, Ριμπάνσκα 1, Φάραγκο, Γκάρντα 2, Νέζμελι.