Youth League: Διέλυσε με «8άρα» τη Σλάβια Σόφιας ο Παναθηναϊκός

Διέλυσε τη Σλάβια Σόφιας η Κ19 του Παναθηναϊκού για το Youth League

Η Κ19 του Παναθηναϊκού διέλυσε 8-0 τη Σλάβια Σόφιας στη Λεωφόρο για τον πρώτο αγώνα του Youth League.

Πρωταγωνιστής για το «Τριφύλλι» ο Μπιλάλ, ο οποίος πέτυχε 5 γκολ, δύο γκολ σκόραρε ο Φρόκου και ένα ο Νταμπίζας.

H ρεβάνς σε τρεις εβδομάδες στη Σόφια έχει τυπικό χαρακτήρα και πλέον αναμένεται ο επόμενος αντίπαλος στη δεύτερη φάση του Youth League, ο οποίος θα προκύψει από το νικητή του ζευγαριού Ζαλγκίρις Βίλνιους – Τρέντσιν.

O αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός φρόντισε από το πρώτο λεπτό να μην αφήσει περιθώριο αμφισβήτησης στην κυριαρχία του. Μόλις στο 2’ ο Βολάκης μπήκε στην περιοχή από αριστερά και γύρισε στον Μπιλάλ, ο οποίος με τακουνάκι άφησε άναυδο τον αντίπαλο τερματοφύλακα, σκοράροντας. Ένα λεπτό αργότερα ο σκόρερ άγγιξε το 2-0 όταν μπήκε στην περιοχή από δεξιά και σούταρε για να αποκρούσει σε κόρνερ ο Ίλιεφ.

Στο 17’ χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Μπιλάλ να αποφεύγει τον Ατανάσοφ, να μπαίνει στην περιοχή από δεξιά και να γυρίζει στον αφύλαχτο Βολάκη, ο οποίος νικήθηκε από τον Ίλιεφ στο πλασέ που επιχείρησε.

Στο 27’ η Σλάβια πλησίασε στην ισοφάριση στην πρώτη τελική προσπάθειά της. Ο Κεχαγιόφ εκτέλεσε απευθείας φάουλ από τα 20 μέτρα και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Παναθηναϊκού.

Τρία λεπτά αργότερα οι πρωταθλητές Ελλάδας πέτυχαν και δεύτερο γκολ από ωραία συνδυαστική προσπάθεια! Ο Συμεωνίδης κινήθηκε κάθετα και άνοιξε αριστερά στον Βολάκη, αυτός μπήκε στην περιοχή, πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα και γύρισε στον αφύλαχτο Μπιλάλ που από κοντά πλάσαρε για το 2-0.

Στο 36’ χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Φρόκου να βγάζει τετ α τετ τον Μπιλάλ με τον Ίλιεφ, αλλά το πλασέ του Αιγύπτιου επιθετικού έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ. Το κρεσέντο χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε στο 38’ με τους Πράσινους να «κρύβουν» τη μπάλα στο τρίγωνο Συμεωνίδης – Βολάκης – Φρόκου, με τον τελευταίο να μπαίνει κατά μέτωπο στην περιοχή αλλά το πλασέ του απέναντι από τον Ίλιεφ έφυγε σύριζα άουτ.

Τελικά τα γκολ ήρθαν μαζεμένα σε ένα δίλεπτο. Και μάλιστα με τον ίδιο σκόρερ, τον Φρόκου. Στο 44’ με καρφωτή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Συμεωνίδη και στο 45’ με εύστοχο πλασέ μέσα από την περιοχή.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό. Στο 48’ από κόρνερ του Συμεωνίδη η μπάλα «κόλλησε» στην περιοχή της Σλάβια και ο Μπιλάλ από κοντά πέτυχε το 5-0! Ο Αιγύπτιος συνέχισε το κρεσέντο του και σημείωσε τέταρτο προσωπικό γκολ στο 58’ με κοντινό πλασέ έπειτα από γύρισμα του Τσεβά για το 6-0. Στο 66’ ήρθε το 7-0 με τον Μπιλάλ να σκοράρει για πέμπτη φορά με τριπλή προσπάθεια, μετά από δοκάρι και απόκρουση του τερματοφύλακα.

«Κερασάκι στην τούρτα» το γκολ του Νταμπίζα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο οποίος πλάσαρε τη μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα.

Παναθηναϊκός: Λίλο, Τσεβάς (69’ Σπαθάρης), Προδρομίτης, Πιτσώτης, Διαμαντής, Φρόκου (72’ Ποπιέλα), Καλοσκάμης, Συμεωνίδης (58’ Λιατίφης), Κυριόπουλος (58’ Νταμπίζας), Βολάκης, Μπιλάλ (72’ Λάζαρης).

Σλάβια Σόφιας: Ίλιεφ, Γιορντάνοφ (46’ Ράιτσεφ), Ντολάπτσιεφ, Πετρόφ, Νγκουέν Ντο, Ντιμιτρόφ, Κεχαγιόφ (46’ Ρανγκέλοφ), Ατανάσοφ (85’ Ναϊντένοφ), Γκεοργκίεφ (38’ Σοράκοφ), Στόινεφ (46’ Τράικοφ), Στογιάνοφ.