Δραματική πρόκριση στον τελικό για την Μπάγερν

Μετά κόπων και βασάνων πέρασε η Μπάγερν από την έδρα της Βέρντερ με 2-3 και πλέον διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για την κατάκτηση του νταμπλ.

Οι Βαυαροί αν και προηγήθηκαν με δύο τέρματα, ένα του Λεβαντόφσκι(36′) κι ένα του Μιούλερ(63′), δεν κατάφεραν να κρατήσουν το σαφέστατο προβάδισμα τους για αρκετή ώρα.

Οι γηπεδούχοι όπου δεν φοβήθηκαν τον αντίπαλο τους και τον “κοίταξαν στα μάτια” έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο έχοντας μάλιστα καταγεγραμμένες αρκετές τελικές προσπάθειες.

Κατάφεραν κι έφεραν το παίχτη στα ίσια μέσα σε ένα δίλεπτο(74′, 75′) με τους Οζάκο και Ρασίκα.

Όμως η Μπάγερν βρήκε τον τρόπο να μην στείλει το ματς στην παράταση και κινδυνεύσει να αποκλειστεί χάρις στο δεύτερο προσωπικό τέρμα του Πολωνού επιθετικού, Ρόμπερτ Λεφαντόφσκι, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι(80′).

Στις 25/05(21:00) είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί ο τελικός ανάμεσα σε Λειψία και Μπάγερν Μονάχου.