Άλωσε το Γκαζιαντέπ το Περιστέρι

Το Περιστέρι επέστρεψε στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις, έπειτα από 15 χρόνια και κατάφερε να κερδίσει την Γκαζιαντέπ στην έδρας της με 64-70, για τη 1η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου παρόλο που ξεκίνησε τον αγώνα μουδιασμένη και βρέθηκε να είναι πίσω μέχρι και με 16 πόντους, κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα στο δεύτερο ημίχρονο και να περάσει μπροστά στο σκορ. H ελληνική ομάδα έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να πάρει σημαντικό διπλό μέσα στην Τουρκία, με 64-70, ξεκινώντας τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Στίβεν Γκρέι με 15 πόντους (4/9 τρίπ.), ο Σαλούστρος προσέφερε σε όλους τους τομείς (11 π., 6 ριμπάουντ, 3 κλ.). Επίσης ο Σκούτσι Σμιθ ήταν εξαιρετικός και κυρίως καθοριστικός στο τέλος, καθώς είχε 13 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Θετικός ήταν και ο Χάτσερ με 9 πόντους και 3 ασίστ. Από την τούρκικη ομάδα ξεχώρισε ο Κρόφορντ με 16π (6 ριμπ.).

Ο αγώνας

Η τουρκική ομάδα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το κακό ξεκίνημα του Περιστερίου και προηγήθηκε με 10-0 (3′). Ο Χρήστος Σαλούστρος άνοιξε λογαριασμό για το Περιστέρι κάνοντας το 10-2, όμως οι κακές επιλογές της ομάδας του Ηλία ζούρου επέτρεψαν στην Γκαζιαντέπ να φτάσουν στο +16 και το σκορ στο 18-2 (6′). Οι Περιστεριώτες μέτρησαν 1/8 σουτ εντός πεδιάς, 1/5 δίποντα και 0/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα! Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-12 για την Γκαζιαντέπ που είχε τον έλεγχο του αγώνα.

Το Περιστέρι βελτίωσε τα ποσοστά του επίθεση στη δεύτερη περίοδο και σε συνδυασμό με τον πολύ καλό Σμιθ που πέτυχε 9 πόντους αλλά και με το τρίποντο του Στίβεν Γκρέι, κατάφερε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό κάνοντας το 32-23 (14′). Η Γκαζιαντέπ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 42-36.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με πατημένο το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 10-0 κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα και να κάνουν το 42-46 (23′). Η ομάδα του Ηλία Ζούρου κατάφερε να παίξει τρομερή άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο και να δεχτεί μόλις 10 πόντους καθώς προηγούνταν με 52 56 έπειτα από 30 λεπτά αγώνα.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους Περιστεριώτες, έπειτα από τρίποντο του Μπλέικ και βολές του Μόρισον, η διαφορά έφτασε στους 8 πόντους για τους φιλοξενούμενους και το 55-63 (33′). Η Γκαζιαντέπ με ένα σερί 6-0 κατάφερε να να πλησιάσει στο σκορ κάνοντας το 61-63 (37′). Ο Σμιθ, όμως με πολύ όμορφη ενέργεια και ασίστ στον Σκορδίλη κατάφερε να ξεκλειδώσει την επίθεση της ομάδας του, ενώ στη συνέχεια με βολές του ίδιου το σκορ έφτασε στο 61-69 (39′). Το τελικό σκορ έμελλε να είναι το 64-70.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 42-36, 52-56, 64-70.

Γκαζιαντέπ (Μάρκοβιτς): Κρόφορντ 16 (6/9 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Χατσίγεβα 2 (7 ριμπάουντ), Χάγκινς 11 (7 ριμπάουντ, 8 λάθη, 3 κλεψίματα), Ογκούτ 8 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Ουλουσόι 1, Ακιέλ, Τσίνκο 3, Γέλοβατς 11 (11/13 βολές), Σάντερς 2, Βασιλιάουσκας 10 (2).

Περιστέρι Winmasters (Ζούρος): Μπλέικ 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μόρισον 7, Σαλούστρος 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 3 (1/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος, Γόντικας 4, Γκρέι 15 (4/9 τρίποντα), Χάτσερ 9 (1), Σκορδίλης 2 (4 ριμπάουντ), Σμιθ 13 (5 ασίστ).