Έφυγε νικήτρια η Λειψία από τη «Ράιν Νέκαρ Αρένα»

Νικήτρια με 2-0 αναδείχθηκε η Λειψία κόντρα στη Χόφενχαϊμ, στην έδρα της δεύτερης, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Η Λειψία έφτασε τους 62 βαθμούς και βρίσκεται στην τρίτη θέση του γερμανικού πρωταθλήματος, πίσω από τη Ντόρτμουντ, ενώ η Χόφενχαϊμ με μόλις 43 βαθμούς είναι έβδομη.

Οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» από νωρίς το ματς, καθώς μόλις στο 9ο λεπτό ο Όλμο άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης και δυο λεπτά αργότερα έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το τελικό 0-2, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του.

Νωρίτερα βέβαια, στο 6ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, όμως μετά από χρήση VAR ο διαιτητής το πήρε πίσω.

Κίτρινες: Σαμασεκού, Κλόστερμαν, Ζούμπερ, Νκουνκού, Άνταμς

Χόφενχαϊμ: Μπάουμαν, Πος, Γκρίλιτς, Μπίτσακτσιτς, Καντεράμπεκ, Ρούντι, Σαμασεκού (46’ Κράμαριτς), Γκάιγκερ (81’ Ακπογκούμα), Ζούμπερ (46’ Σκοβ), Νταμπούρ (62’ Μπεμπού), Μπάουμγκαρτνερ (68’ Μπρουν Λάρσεν)

Λειψία: Γκουλάτσι, Μουκιελέ, Κλόστερμαν, Χάλστενμπεργκ, Ανχελίνιο, Λάιμερ (61’ Νκουνκού), Καμπλ (68’ Άνταμς), Ζάμπιτσερ (78’ Κονατέ), Όλμο (78’ Αϊνταρά), Σικ (68’ Λούκμαν), Βέρνερ