Αυτοκτόνησε η Βαλένθια

Η Βαλένθια έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Σοσιεδάδ στο Μεστάγια, στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Οι “νυχτερίδες” μέχρι το 100′ κρατούσαν το υπέρ τους 1-0, όμως ισοφαρίστηκαν και μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο Γκαμέιρο άνοιξε το σκορ στο 58ο λεπτό, αλλά στο 90′ αστόχησε σε πέναλτι και δεν κατάφερε να κλειδώσει το”τρίποντο” για την ομάδα του Μαρθελίνιο.

Στην τελευταία φάση οι φιλοξενούμενοι… τιμώρησαν την Βαλένθια, καθώς ο Κοκλέν έκανε χέρι (αποβλήθηκε και με δεύτερη κίτρινη) και οι Βάσκοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ογιαρθάμπαλ στο 101′, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 και έφυγαν με τον χρυσό βαθμό.