Α1 Γυναικών: Συνεχίζει να καλπάζει ο Ολυμπιακός

Μία ακόμα νίκη για την ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, με τις αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας να επικρατούν του ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 95-51, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» μερικές ημέρες την πρόκριση στην φάση των «16» του Eurocup, συνέχισαν τις θετικές τους εμφανίσεις και παρέμειναν στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός έχει 109 συνεχόμενες νίκες στην Α1 Γυναικών και 127 σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού η Άννα Σπυριδοπούλου με 15 πόντους, με την Τζέσικα Τόμας να την ακολουθεί με 13 και την Άννα Νίκη Σταμολάμπρου με 12.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τις Σταμολάμπρου, Τόμας, Nικολοπούλου, Σπυριδοπούλου και Γκρέιβς  και προσπέρασε με 5-3 μετά από βολές τις Αμερικανίδας φόργουορντ/σέντερ.

Ο ΠΑΣ προέβαλε αντίσταση και έτρεξε ένα 7-0 σερί, το οποίο διέκοψε η Νικολοπούλου με γκολ φάουλ για το 8-10, με την Ελληνίδα γκαρντ να κάνει με τον ίδιο τρόπο και το 12-13. Η Γιουρτσένκοβα διαμόρφωσε το 14-13, με τον Θρύλο να τρέχει ένα μικρό σερί και με λέι απ της Σταμολάμπρου να προηγείται με 18-13. Το δεκάλεπτο τελείωσε με δίποντο της Σωτηρίου με το σκορ να είναι στο 23-19.

Η φόργουορντ του Ολυμπιακού παρέμεινε… ενεργή, σκόραρε τα επόμενα δύο καλάθια της ομάδας της για το 27-22, ο ΠΑΣ μείωσε στον πόντο (28-27), με την Τόμας να πραγματοποιεί το 30-27. Η Αμερικανίδα γκαρντ έδωσε αέρα 7 πόντων στον Θρύλο, ενώ πέτυχε από τα 6,75μ και το 37-27, με την Σταμολάμπρου να κλέβει και με λέι απ να διαμορφώνει το 39-27. Οι «ερυθρόλευκες» πίεσαν στην άμυνα, έστειλαν με την Τόμας το παιχνίδι στο 45-28, με τον Θρύλο να περνάει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 49-31.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, η Σπυριδοπούλου έκανε το 51-34, με τις Σωτηρίου και Γκρέβις να φτάνουν το παιχνίδι στο 57-38. Ο Θρύλος παρέμεινε σε θέση οδηγού, η Κοσμά από τις βολές έκανε το 60-42 και η Λούκα το 62-44.

Οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν σκορ από την Σταμολάμπρου, σε ένα δεκάλεπτο που και οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες.  Ο Ολυμπιακός έκλεισε την περίοδο όντας μπροστά με 21 πόντους (67-46) με λέι απ της Σταμολάμπρου στο τέλος.

Με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου η Σπυριδοπούλου με την Αυτζή πέτυχαν δύο δίποντα για το 71-46, με την πρώτη να δίνει διαφορά 27 πόντων για τις «ερυθρόλευκες».

Η Σπυριδοπούλου έβαλε δύο ακόμα δίποντα, η Γιουρτσένκοβα την ακολούθησε για το 79-46, με τον Θρύλο να μην έχει δεχτεί καλάθι για 5 λεπτά.

Με σουτ από 5 μέτρα η Σωτηρίου σκόραρε για το +34, με την Παυλοπούλου να βάζει το ντράιβ και να διαμορφώνει το 83-47.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε σοβαρός σε άμυνα και επίθεση, η Ελληνίδα γκαρντ ήταν αυτή που πήρε συνεχόμενες προσπάθειες και ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς στους 41 πόντους (91-50).

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 49-31, 67-46, 95-51

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 13 (5/6 διπ., 7 ριμπ., 6 ασ. 3 κλεψ.), Αυτζή 2, Σπυριδοπούλου 15 (6/7 διπ., 14 ριμπ., 4 ασ.), Παυλοπούλου 10 (4/6 διπ., 5 ριμπ., 4 ασ.), Νικολοπούλου 9 (3/3 διπ., 8 ριμπ., 6 ασ.) Σωτηρίου 10 (5/8 διπ.), Γκρέιβς 10 (3/7 διπ. 8 ριμπ), Γιουρτσένκοβα 8 (3/7 διπ., 4 ριμπ), Λούκα 5 (2/7 δίπ), Κοσμά 1,Σταμολάμπρου 12 (6/9 δίπ., 4 ριμπ).

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου 3, Μοντγκόμερι, Πάφη 2, Χούλη 3, Κατσαμούρη 8 (1), Μπουκουβάλα, Ξανθοπούλου 4 (1), Τζήμου 2, Κάλχουν 13 (3), Χρηστάκη 2, Ντάλα 6 (2), Τακ 9.

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το ματς ότι: «Μετά το ματς του Eurocup παίξαμε για ένα ακόμα παιχνίδι στο πρωτάθλημα. Ήμασταν απόλυτα συνεπείς,  ανοίξαμε για λίγο το ροτέισον και αύριο θα ξεκουραστούμε μετά από συνεχόμενες ημέρες προπόνησης και παιχνιδιών.  Και στη συνέχεια θα δούμε το επόμενο ματς που ακολουθεί, με τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα».

Η Άννα Σπυριδοπούλου δήλωσε μετά το ματς: «Προερχόμασταν από μία μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup και είχαμε λίγες μέρες για να προετοιμαστούμε για το παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Αυτό ήταν και ένα ξεμούδιασμα για εμάς. Κοιτάμε πλέον το επόμενο παιχνίδι και έχουμε λίγες μέρες ακόμα για να μπορέσουμε να προετοιμαστούμε κατάλληλα για το ματς με την Orman Genclik».