Με φόντο την πρόκριση η ΑΕΚ

Η ψυχή της ΑΕΚ ήταν το κλειδί, ώστε να επικρατήσει της Βόννης με 92-85, στο πρώτο ματς της σειράς των playoffs του Basketball Champions League.

Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν στην διάθεση τους, τους Ζήση, Ρέι και Λάνγκφορντ, με τον τελευταίο σε συνδυασμό με τον Ρέι να είναι ένα από τα βασικά πρόσωπα του αγώνα. Η Βασίλισσα έκανε το 1-0 που θα τους βοηθήσει να πλησιάσει τα προημιτελικά της διοργάνωσης με φόντο το Final Four.

Ο Κέντρικ Ρέι έκανε εκπληκτική εμφάνιση σταματώντας στους 27 πόντους και με τρομερά ποσοστά ευστοχίας, δηλαδή με 4/7 δίποντα και 6/9 τρίποντα, από κοντά και ο Λάνγκφορντ με 20π. Από τη Βόννη ξεχώρισαν ο Σεϊμπού με 19 π. και συμπαραστάτες τους Μπράουν και Μπρούνινγκ με 16π.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου στο ΑΕΚ – Βόννη, έκανε την εμφάνιση του στο ΟΑΚΑ ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος με τον κόσμο να τον αποθεώνει. Ο Κουβανός είναι στην Αθήνα, καθώς την Πέμπτη θα αντιμετωπίσει με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας τον Παναθηναϊκό.

Αποφασισμένη για να πάρει το παιχνίδι μπήκε η ΑΕΚ η οποία μπορεί να έχασε την πρώτη επίθεση χάρη στα τρίποντα του Γιάνκοβιτς και Ρέι κρατούσε το προβάδισμα και στα πρώτα τρία λεπτά, το σκορ ήταν στο 10-9 για την ΑΕΚ. Υπήρχε καλός ρυθμός στην επίθεση από τους κιτρινόμαυρους όμως ένα μικρό 0-4 της Βόννης έκανε ένα το 13-15. Ο ΜακΚίνι έκανε το 13-17 και αναγκάζοντας τον Παπαθεοδώρου να καλέσει timeout στο 6′. Το τρίποντο του Ρέι για το 22-17, έκανε την «βασίλισσα» να κρατήσει ένα 9-0 το σερί. Ο Λάνγκφορντ διαμόρφωσε το 28-22, όμως έλαβε ως απάντηση τρίποντο απάντηση για το 28-25 από τον Σλόαν, ενώ ένα ανόητο φάουλ του Ρέι διαμόρφωσε το σκορ της περιόδου 28-26.

Ο ρυθμός συνέχιζε και στην δεύτερη περίοδο να είναι εξοντωτικός με καμία από τις δύο ομάδες να μην ρίχνει στροφές. Η Βόννη προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την λάθος αμυντική λειτουργία της Ένωσης και από όπου σούταρε έβρισκε στόχο. Τσάλμερς και Λανγκφορντ κρατούσαν το σκορ (35-34) ωστόσο ο Σαϊμπού και ο Σιμόν διαμόρφωσαν το 37-43. Τα δύο τρίποντα του Χρυσικόπουλου έβαλαν μπροστά την ΑΕΚ για το σκορ του ημιχρόνου 52-50.

Η έναρξη της τρίτης περιόδου άρχισε με το τρίποντο του Μπράουν για το 54-55, από την περιφέρεια. Η ΑΕΚ βρέθηκε ξανά μπροστά στο σκορ με 2/2 βολές του Χρυσικοπουλου και ένα καλάθι στον εφοδιασμό για το 62-60. Το ματς συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν καλάθια εκατέρωθεν όμως οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν για λίγο στο +4 ένα λεπτό πριν την λήξη (64-68). Με την ολοκλήρωση ο Σαϊμπού πέτυχε ακόμα ένα καλάθι για το 64-70 ενώ Ρέι και Τσάλμερς αστόχησαν σε τρίποντα με το σκορ να μένει ως έχει.

Η «Βασίλισσα» ξεκίνησε με κατοχή στην τέταρτη περίοδο εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της Βόννης με τον Γιόνας Ματσιούλις να είναι ο εκείνος που με δύο τρίποντα έκανε το 77-73. Δύο λεπτά πριν την λήξη Ρέι και Λανγκφορντ έστειλαν την ΑΕΚ στο +7 για το 87-80 δίνοντας στους «κιτρινόμαυρους» ανάσες. Η ΑΕΚ έδειξε πιο συγκεντρωμένη μέχρι την λήξη και κατάφερε να πάρει το παιχνίδι με 92-85. Αντίθετα η Βόννη έχασε την ψυχραιμία της και αυτό φάνηκε στο 0/5 βολές.

Δεκάλεπτα: 28-26, 52-50, 64-70, 92-85

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 20 (4/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές), Ματσιούλις 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέι 27 (4/7 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλότερ 8 (4/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Ζήσης 2 (1/5 σουτ, 7 ασίστ), Τσάλμερς 7, Χρυσικόπουλος 10 (1/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Γκραντ 2, Γιάνκοβιτς 5 (1/5 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΒΟΝΝΗ (Βόιτ): Μπράουν 16 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Φρέιζιερ 5 (8 ασίστ), Τζόουνς 13 (4 ασίστ), Σαϊμπού 19 (4/4 τρίποντα), Ζίμερμαν 3 (4 ριμπάουντ), Μπρούνινγκ 16 (6/10 δίποντα, 4/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Μπαρτόλο 1, Σίμονς 5 (1), Σλόαν 7 (1/5 τρίποντα)