Πρόκριση για Άιντραχτ και Λεβερκούζεν

Τη νίκη επί της Βέρντερ Βρέμης πήρε η Άιντραχτ, ενώ νωρίτερα η Λεβερκούζεν έκανε την ανατροπή και νίκησε την Ουνιόν Βερολίνου, στο πλαίσιο των προημιτελικών του Κυπέλλου Γερμανίας.

Άιντραχτ-Βέρντερ Βρέμης

Νικήτρια με 2-0 αναδείχθηκε η Άιντραχτ κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης και πέρασε στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Σίλβα άνοιξε, με εύστοχο πέναλτι, το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους.

Ο Καμαντά στο 60’, έπειτα από πάσα του Κόστιτς, σκόραρε και έγραψε το τελικό 2-0.

Η Άιντραχτ έμεινε να αγωνίζεται με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Κόστιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά αυτό δεν επηρέασε το αποτέλεσμα του αγώνα.

Λεβερκούζεν-Ουνιόν Βερολίνου

Νωρίτερα με 3-1 επικράτησε η Λεβερκούζεν απέναντι στην Ουνιόν Βερολίνου και πήρε την πρόκριση.

Αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με το γκολ του Ινγκβάρτσεν στο 36ο λεπτό, ο Μπελαράμπι στο 72’ έφερε το ματς στα ίσα. Μάλιστα, ένα λεπτό νωρίτερα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Λεντς.

Ο Αράνγκις στο 86’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντιαμπί ήρθε να διαμορφώσει το τελικό 3-1 για τη Λεεβρκούζεν.