Νίκη με ανατροπή για την Σάλκε, πήρε το ντέρμπι η Φορτούνα

Με δύο αναμετρήσεις έπεσε η αυλαία της δέκατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Μπουντεσλίγκα.

Το μεσημέρι στο ντέρμπι του Ρήνου, η Φορτούνα Ντίσελντορφ επικράτησε άνετα επί της Κολωνίας με 2-0 σκοράροντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο.

Η Κολωνία παρέμεινε καθηλωμένη στην προτελευταία θέση και το μέλλον της φαντάζει όλο και πιο δυσοίωνο ενώ η Φορτούνα ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη βρισκόμενη στην 13η θέση με 10 βαθμούς.

Στην άλλη αναμέτρηση της ημέρας η Σάλκε πήρε την νίκη με ανατροπή από την έδρα της μαχητικής Άουγκσμπουργκ.

Οι ‘’βασιλικοί μπλε’’ σκαρφάλωσαν στην έκτη θέση, σε απόσταση μίας νίκης από την κορυφή όπου βρίσκεται η Γκλάντμπαχ ενώ η Άουγκσμπουργκ έπεσε στην 16η με μόλις 7 βαθμούς στο σύνολο.