Ολυμπιακός: Έχασε το ματς μέσα από τα χέρια του

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ, για την 26η αγωνιστική της Euroleague, από την οποία ηττήθηκε με 71-70. Στο 18-8 η Μακάμπι, μόνη πλέον στην τέταρτη θέση. Στο 11-15 ο Ολυμπιακός που… αυτοκτόνησε.

Ένα λάθος στην τελευταία επίθεση και τα σφυρίγματα των διαιτητών στα τελευταία δευτερόλεπτα, κόστισαν στον Ολυμπιακό την ήττα (71-70) από τη Μακάμπι, στο Τελ Αβίβ.

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν ήταν πρώτος σκόρερ και ο λόγος που κέρδισε η Μακάμπι, με 21 πόντους, ενώ 13 είχε ο Ελάια Μπράιαντ, 7 ο Οθέλο Χάντερ και 7 ο Τάιλερ Ντόρσεϊ.

Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Ουέιντ Μπόλντγουϊν με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ 8π. είχε ο Γιώργος Πρίντεζης. Εξαιρετικοί στο φινάλε οι Σάσα Βεζένκοφ με 9 πόντους και Σακίλ ΜακΚίσικ με 14π., με τον τελευταίο να έχει την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα με αρκετά ανεβασμένο το τέμπο στην αμυνα κυρίως και το σκορ βρέθηκε στο 9-8 έπειτα από λάθος του Ολυμπιακού, το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Μακάμπι (6′). Ο ΜακΚίσικ παρά το γεγονός ότι είχε ελεύθερο σουτ, έδωσε στον Πρίντεζη, ο οποίος τον δικαίωσε και ανέτρεψε το σκορ σε 14-15 (8′). Η πρώτη περίοδος βρήκε το σκορ να είναι στο 20-16.

Ο Ρότσεστι πέτυχε τρίποντο και μείωσε το σκορ σε 23-19 (13′). Ο ΜακΚίσικ με ατομική ενέργεια πήγε μέχρι το λέι απ και έκανε το 25-23 (15′). Ο Ντόρσει με όμορφη ενέργεια, πέρασε τον Ρότσεστι με σχετική ευκολία και ανέβασε τη διαφορά στο +6, 32-26 (18′). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφερε να επιβληθεί στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου και να πάρει διαφορά 10 πόντων με τη λήξη του ημιχρόνου, 39-29.

Ο Ουίλμπεκιν με τρίποντο, διατήρησε τη διαφορά στους 10 πόντους και έκανε το 44-34 (24′). Με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Μπάλντγουϊν και Πρίντεζη, οι “ερυθρόλευκοι” μείωσαν σε 47-45, δείχνοντας ότι δεν τα παρατάνε (28′). Η τρίτη περίοδος έληξε με το σκορ στο 52-50 και με όλα τα σενάρια ανοιχτά.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πραγματοποίησε επική εμφάνιση και με ένα τρομερό σερί 0-12, ανέτρεψαν τα δεδομένα και έκαναν το 55-62 (35′). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν και πάλι τα δεδομένα, όμως ο Ολυμπιακός αντιστάθηκε, με το σκορ στο 60-66 (37′). Ο Χάντερ με κάρφωμα μείωσε στον πόντο και το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, 65-66 (39′). Ο Ουίλμπεκιν με τρίποντο σουτ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του και διαμόρφωσε το τελικό 71-70, σε ένα επικό ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-29, 52-50, 71-70