Παναθηναϊκός: Ξέσπασε κόντρα στον Προμηθέα

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε στο ΟΑΚΑ τον Προμηθέα Πάτρας και επικράτησε με 99-68, για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Οι “πράσινοι” έπειτα από την ήττα κόντρα στη Βιλερμπάν, επέστρεψαν στο “σπίτι” τους για το εγχώριο πρωτάθλημα, όπου υποδέχτηκαν τον περσινό φιναλίστ του πρωταθλήματος Προμηθέα. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν αντάξιοι των περιστάσεων και κατάφεραν να κερδίσουν με σχετική ευκολία τους “Πατρινούς” με 99-68.

Σημαντικό ήταν το γεγονός ότι οι Μήτογλου, Τόμας Ουάιλι και Παπαγιάννης σημείωσαν τους 53 από τους 99 πόντους των «πρασίνων», δείγμα της μεγάλη τους κυριαρχίας στη ρακέτα του Προμηθέα.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης κατάφερε να κάνει rotation, ώστε οι παίκτες του να “πάρουν ανάσες”, ενώ μεγάλο κέρδος για την ομάδα είναι η συνεχής άνοδος του Νίκου Παππά, ενώ την παράσταση έκλεψε και ο νεαρός Κώστας Παπαδάκης, συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις που ξεκίνησε πριν από μία εβδομάδα στο Λαύριο.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τον Βουγιούκα, ο οποίος λόγω ίωση έμεινε εκτός 12άδας.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα, με τον Φίλερ να σκοράρει 8 πόντους και με το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο του, έκανε το 9-12 για τον Προμηθέα. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού, που τον έφερε στο +7, 24-17, έπειτα από 10 αγωνιστικά λεπτά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν άστοχες και έπειτα 1 λεπτό αγώνα δεν υπήρξε αλλαγή στο σκορ. Ο Ντίνος Μήτογλου με 4 συνεχόμενους πόντους έκανε το 30-19. Ο Έλις έχοντας πετύχει τους 6 τελευταίους πόντους της ομάδας του, μείωσε σε 32-23. Ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 8-0, ανέβασε το σκορ στο 40-23. Με ακόμα ένα σερί του Παναθηναϊκού, 10-2 αυτή τη φορά, διαμορφώθηκε το σκορ του ημιχρόνου, 50-25.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι “πράσινοι” ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά στο +29, 54-25. Ο Προμηθέας κατάφερε να μειώσει σε 59-35. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη συνέχισαν με αμείωτο ρυθμό και έφτασαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της και στο +30, 68-38.  Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο, με τρίποντο του Τζόνσον και δίποντο του Μήτογλου, στο +35 με το σκορ να ανέβαινε στο 73-38. Οι παίκτες του κόουτς Γιατρά, με ένα σερί 0-10, μείωσαν σε 73-48. Ο Μήτογλου πέτυχε τρίποντο με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και έκανε το 76-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο νεαρός παίκτης του Παναθηναϊκού, με 2 τρίποντα έφτασε το σκορ στο 90-60. Λίγο πριν τη λήξη του αγώνα και ο Νίκος Παππάς αύξησε τη διαφορά και το σκορ σε 97-64. Ο Παναθηναϊκός δεν εκτέλεσε τη τελευταία επίθεση και το τελικό σκορ έμεινε στο 99-68.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 50-25, 76-48, 99-68.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Παπαγιάννης 11 (5/7 δίποντα, 1/1 βολή), Παπαπέτρου 2 (6 ριμπάουντ), Καλάθης 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Τόμας 15 (6/10 δίποντα, 3/5 βολές), Φρεντέτ 11 (1), Παππάς 10 (1), Παπαδάκης 6 (2), Ράις 4 (0/3 τρίποντα), Μήτογλου 15 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Μπράουν 2 (1/6 σουτ), Τζόνσον 5 (1), Γουάιλι 12 (6/8 δίποντα).

Προμηθέας Πατρών  (Γιατράς): Λόουερι 9 (0/4 τρίποντα, 8 ασίστ), Κασελάκης 5 (1/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Κατσίβελης 13 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόγρης 2, Φίλερ 15 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Αγραβάνης 7 (1), Λίποβι, Χολ 5 (1), Έλις 10 (5/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μαντζούκας 2, Καφέζας, Μπαμπ (0/4 σουτ).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 30/48 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 15/17 βολές, 43 ριμπάουντ (28+15), 22 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας Πατρών: 20/42 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 4/9 βολές, 33 ριμπάουντ (17+16), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 16 λάθη, 2 τάπες.