Παραδόθηκε στο Μιλάνο ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία, για την 18η αγωνιστική της Euroleague, από την οποία ηττήθηκε με 96-87. Οι “πράσινοι” έπεσαν στο 10-8, στο οποίο ανέβηκαν οι Ιταλοί.

Παρά το γεγονός ότι οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο ήταν θετικοί στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι Ιταλοί ανέτρεψαν τα δεδομένα και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του αγώνα με 10 πόντους προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός προσπαθησε 2 φορές να μειώσει αισθητά τη διαφορά, με κυριότερη αυτή στο τέλος του αγώνα, αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για την ανατροπή. Τελικά η ομάδα του Μιλάνο κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη με 96-87.

Στους 15 πόντους σταμάτησε ο Τόμας, με τον Καλάθη να είχε μόλις 4 πόντους με 1/10 σουτ, 3 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Από την άλλη, ο Ροντρίγκεθ είχε 22 πόντους, ενώ σημαντική «ζημιά» στον Παναθηναϊκό έκαναν ακόμη οι Σάικς και Μορασκίνι με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Ο Τζίμερ Φριντέτ ξεκίνησε τον αγώνα με 5 δικούς του πόντους, για το 0-5 (2′). Η Αρμάνι έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 6-8, εκμεταλλευόμενη τις κακές επιστροφές των “πράσινων” (4′). Με τρίποντο του Ρολ, οι Ιταλοί πήρανε το πρώτο τους προβάδισμα στον αγώνα, 13-12 (7′). Ο Τόμας με καλάθι από τη baseline έκανε το 16-18 (9′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 19-18.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, οι Ιταλοί πέτυχαν ένα σερί 5-0 και βρέθηκαν μπροστά με 24-18 (11′). Ο Φριντέτ με ένα περίτεχνο λέι απ, μείωσε σε 26-23 (13′). Ο Μορασκίνι κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του, αν και αναπληρωματικός, καθώς έφτασε τους 10 πόντους νωρίς στο ματς και έκανε το 30-23 για τους γηπεδούχους (14′). Το “τριφύλλι” κατάφερε να επανέλθει και πάλι στο σκορ, 33-31 (16′). Ο Ροντρίγκεθ με τρίποντο που πέτυχε έκανε το 39-32, δίνοντας στην ομάδα του νέα διαφορά (18′). Ο Μίτσοφ έφτασε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (+10) με τρίποντο που πέτυχε, ενώ παράλληλα διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου σε 44-34.

Ο Τόμας με ένα πολύ ωραίο hook μείωσε το σκορ σε 46-40 (22′). Ο Μίτσοφ στη συνέχεια έκανε το 49-40, με τρίποντο (23′). Ο Μπιλίγκα πέτυχε καλάθι και φάουλ και έκανε το 52-43 (25′). Στη συνέχεια, οι δυο ομάδες πέτυχες από 2 τρίποντα και το σκορ ανέβηκε στο 58-49 (25′). Έπειτα από τρομερή ασίστ του Καλάθη, ο Μήτογλου στον αιφνιδιασμό έκανε το 58-53 (26′). Η διαφορά έφτασε και πάλι στους 10 πόντους, έπειτα από καλές επιθέσεις των ιταλών και μεγάλη διαφορά δυναμικότητας στα ριμπάουντ, 65-55 (28′). Η Αρμάνι έφτασε το σερί της στο 11-0 και το σκορ στο 71-55 (29′). Το σκορ έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά ήταν στο 73-57.

Ο Τζόνσον ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με μακρινό σουτ δύο πόντων, για το 73-59, στη συνέχεια όμως ο Ρολ βρήκε και πάλι λύση από το τρίποντο, 75-59 (31′). Ο Μήτογλου με τρίποντο μείωσε σε 78-65 (33′). Ο Τόμας πέτυχε και εκείνος τρίποντο και έκανε το 80-68 (34′). Ο Ροντρίγκεθ βρήκε και πάλι απάντηση, με νέο τρίποντο, κάνοντας το 83-68 (35′). Ο Τζίμερ Φριντέτ πέτυχε τρίποντο και φάουλ και μείωσε σε 83-74 (36′). Ο Σάικς με 3 ελεύθερες βολές όμως, επανέφερε τη διαφορά στο +12, με το σκορ στο 86-74 (37′). Η διαφορά έφτασε πολύ γρήγορα στους 17 πόντους, έπειτα από το καλάθι και φάουλ που πέτυχε ο Γκουντάιτις, 91-74 (37′). Ο Φριντέτ ωστόσο έφτασε τους 23 πόντους με νέο τρίποντο και έκανε το 91-79 (38′). Ο Φριντέτ ολοκλήρωσε το σερί του Παναθηναϊκού σε 0-10, μειώνοντας το σκορ σε 91-84 (39′). Ο Ροντρίγκεθ “κλείδωσε” τη νίκη με λέι απ στον αιφνιδιασμό, 94-84 (39′). Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν το 96-87.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 44-34, 73-57, 96-87.

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε, Μίτσοβ 11 (3), Μπιλίγκα 7, Γκουντάιτις 8, Μορασκίνι 12 (2), Ρολ 9 (2), Ροντρίγκεθ 22 (4), Ταρζέφσκι 2, Σάικς 17 (3), Μπρουκς 4, Σκόλα 4.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 15 (1), Ράις 5 (1), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 6, Τζόνσον 2, Φριντέτ 28 (5), Καλάθης 4 (11ασ.), Γουάιλι 6, Μήτογλου 10 (2), Μπέντιλ 7 (1).