Περιστέρι: Αποχαιρέτησε την Ευρώπη με ψηλά το κεφάλι

Το Περιστέρι αντιμετώπισε εντός έδρας την Χάποελ Ιερουσαλήμ, από την οποία ηττήθηκε με 73-79 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Basketball Champions League.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της Χάποελ Ιερουσαλήμ. Στη συνέχεια και πιο συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, οι Περιστεριώτες είχαν εξαιρετική εμφάνιση και μείωσαν μέχρι και στους 3 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ωστόσο, οι ισραηλινοί έδειξαν την ανωτερότητά τους και πήραν τη νίκη, που τους έδωσε την πρόκριση στη φάση των “8”. Οι παίκτες του Παπανικολόπουλου, έδειξαν τρομερό πάθος και “κοίταξαν στα μάτια” τη Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Για την ομάδα του Παπανικολόπουλου ο Μορέιρα έκανε νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Βασιλόπουλος είχε 12 πόντους και ο Γκρέι 11π. Οι Μπράουν και Φελντέιν με 25 και 24 πόντους αντίστοιχα, έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά για τους Ισραηλινούς, ενώ ο Τόμας είχε 13 πόντους.

Ο Κειν με ατομική ενέργεια πήγε μέχρι μέσα και πέτυχε λέι απ, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του, 5-4 (2′). Ο Κειν πέτυχε τους πρώτου 6 από τους 7 πόντους των γηπεδούχων και έφτασε το σκορ στην ισοπαλία, 7-7 (4′). Οι Ισραηλινοί με ένα μικρό σερί 0-5, προηγήθηκαν με 7-12 (5′). Ο ρυθμός του αγώνα έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, με τους φιλοξενούμενους στο προβάδισμα με 11-15 (8′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 11-17.

Οι ισραηλινοί βρέθηκε μπροστά με 9 πόντους, φτάνοντας στη μεγαλύτερη διαφορά, με το σκορ στο 13-22 (12′). Στη συνέχεια το Περιστέρι κατάφερε να μειώσει, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν να “φέρουν το ματς στα ίσα”, φέρνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (+10), 19-29 (15′). Η διαφορά ξέφυγε κι άλλο (+17), με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της ισραηλιτικής ομάδας, 20-37 (18′). Στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε στο +20, νε τους Περιστεριώτες να φαίνεται ότι δεν μπορούν να πιστέψουν στη νίκη, 24-44 (19′). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 28-46.

Ο Χάτσερ με τρίποντο έφτασε το σερί της ομάδας του σε 7-0, με το Περιστέρι να μειώνει σε 33-46 (22′). Ο Φελντέιν με ένα τρελό τρίποντο απάντησε στο σερί των γηπεδούχων και έκανε το 33-49 (23′). Στη συνέχεια οι παίκτες του κόουτς Παπανικολόπουλου, έδειξαν τρομερή εικόνα στο παρκέ και με καλή άμυνα κατάφεραν να μειώσουν στους 7 πόντους, με το σκορ στο 43-50 (26′). Ο Μορέιρα συνέχισε το ξέσπασμα της ομάδας του και έφτασε το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου σε 19-4, με το σκορ να μετατρέπεται σε 47-50 (28′). Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ να βρίσκεται στο 47-53.

Η διαφορά στον αγώνα παρέμεινε στους 3 πόντους, με το Περιστέρι να παλεύει για την υπέρβαση, 55-58 (32′). Ο Φελντέιν έδειξε την κλάση του και με ένα δύσκολο σουτ, έκανε το 57-68 σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα (35′). Ο Βασιλόπουλος με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 59-70 (36′). Το μαχητικό Περιστέρι κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 5 πόντους, έπειτα από νέο τρίποντο του Βασιλόπουλου, 71-76 (39′). Το παιχνίδι βρήκε νικήτρια τη φιλοξενούμενη ομάδα, με 73-79.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 28-46, 47-53, 73-79.