Την λύτρωσε την Βέρντερ ο γερόλυκος Πιζάρο

Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου η Χέρτα κόλλησε στο ισόπαλο 1-1 με την Βέρντερ Βρέμης και συνέχισε για ενδέκατο παιχνίδι το αήττητο. Ο Κλαούντιο Πιζάρο αν και 40 ετών έδωσε τον βαθμό στην ομάδα του.

Στο πρώτο ημίχρονο αμφότερες ομάδες είχαν ρυθμό χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Η πρώτη επικίνδυνη στιγμή άνηκε στους γηπεδούχους με τον Σέλκε στο 13΄ να μην μπορεί κοντρολάρει την μπάλα, η οποία βρέθηκε στα χέρια του τερματοφύλακα.

Στο 21΄ο Σέλκε με το δοκάρι ξανά απείλησε τον Παβλένκα, πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 1-0 έπειτα από την ασίστ του Καλού. Μετά το γκολ οι Βερολινέζοι      είχαν τα ηνία του αγώνα, καθώς απείλησαν χωρίς αποτέλεσμα στο 35΄με φάουλ του Ντούντα, δυο λεπτά αργότερα ο Σλοβάκος είχε δοκάρι. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Στην επανάληψη η Χέρτα έκανε διαχείριση δυνάμεων και σκορ. Ο προπονητής της Βέρντερ Φλοριάν Κόνχεφελντ όσο και να προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα η ομάδα  δεν κατάφερε να κάνει ούτε μια φάση στο ματς. Ωστόσο ο γερόλυκος Πιζάρο στις καθυστερήσεις έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας με εξαιρετικό φάουλ.

Νωρίτερα, η Λειψία πήρε το τρίποντο με 1-3 επί της Στουτγκάρδης και ενίσχυσε τη θέση της για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ, σκόρερ της νικήτριας ήταν οι Πούλσεν (6΄, 74΄) και Ζάμπιτσερ 68΄, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν προσωρινά ισοφαρίσει στο 16΄με το εύστοχο πέναλτι του Ζούμπερ. Η Στουτγκάρδη παρέμεινε εντός της επικίνδυνης ζώνης.

Η Βόλφσμπουργκ είχε εύκολο έργο με την Μάιντς καθως την νίκησε με 3-0 και είναι όλο και πιο κοντά στις θέσεις που οδηγούν στο Γιουρόπα Λιγκ. Τα τέρματα τα πέτυχαν οι Άρνολντ (4΄), Βέγκχορστ (70΄ πέν.) και Κνότσε (76΄).