ΠΑΣάς στα Γιάννενα ο Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος έφυγε με τους τρεις βαθμούς από τα Γιάννενα, νικώντας με 0-2 τον ΠΑΣ στους Ζωσιμάδες, για την 21η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Τα τέρματα των Περιστεριωτών πέτυχαν οι Κουλούρης(12’) και Ουάρντα (50´). Δοκαρι είχε με τον Κουλουρη στο 79’. Ο Έλληνας επιθετικός έφτασε τα 15 γκολ στο πρωτάθλημα. Μεγάλο παιχνίδι από τον Ούμπντες και τον Μέγερι.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι έφτασε τους 39 βαθμούς, πλησιάζοντας την ΑΕΚ στην 3η θέση στο -1, έχοντας αγώνα λιγότερο. Συνέχισε το νικηφόρο σερί πετυχαίνοντας την 3η του συνεχόμενη νίκη.

Ο ΠΑΣ έμεινε ακόμα κοντά στην επικίνδυνη ζώνη (4ος από το τέλος) έχοντας 20 βαθμούς.

Ύστερα από ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν ακόμη περισσότερο τη θερμοκρασία στους ήδη παγωμένους «Ζωσιμάδες» ανοίγοντας το σκορ στο 11΄ με τον πρώτο γκολτζή του πρωταθλήματος, Ευθύμη Κουλούρη. Ο Σάκιτς κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Ούμπιδες το εκτέλεσε ιδανικά και ο Έλληνας διεθνής επιθετικός πρόλαβε την έξοδο του Βελλίδη για το 0-1.

Η αρνητική εξέλιξη αφύπνισε τους γηπεδούχους, οι οποίοι έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες σε ένα δίλεπτο. Στο 20΄ ο Μέγερι έκανε μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Κάστρο και στο ριμπάουντ ο Αθανασιάδης αστόχησε απελπιστικά, ενώ στο 21΄ ο Ούγγρος τερματοφύλακας σταμάτησε με το πόδι τον Μάνο.

Οι Περιστεριώτες, από την πλευρά τους, έφτασαν μια ανάσα από το 0-2 στο 29ο λεπτό, όταν ο Σάκιτς εκμεταλλεύτηκε λάθη στην άμυνα, βρήκε τον Κουλούρη στο ύψος του πέναλτι, αλλά ο νεαρός φορ σούταρε άουτ σε άδειο τέρμα!

Τελικά το πέτυχαν στο 50΄, όταν ο Χατζηϊσαΐας έκανε καταπληκτική κούρσα σε αντεπίθεση της ομάδας του και έδωσε έτοιμο γκολ στον Ουάρντα, που σημείωσε το 0-2 και ξέσπασε σε λυγμούς. Ο Ατρόμητος, κυρίαρχος πια στο παιχνίδι, έφτασε μια ανάσα από το 0-3 αλλά ο Κουλούρης στάθηκε άτυχος, καθώς το σουτ που επιχείρησε έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κάστρο, Αθανασιάδης – Χατζηϊσαΐας, Ρισβάνης, Μέγερι

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Λίλα, Νικολιάς, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Γιάκος, Μπουκουβάλας, Αθανασιάδης, Κάστρο (71΄ Μπατίστ), Βιντάλ (68΄ Πάντελιτς), Μάνος.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι, Σάκιτς, Χατζηϊσαΐας, Ούμπιδες  (90΄+3 Κιβρακίδης), Κατράνης, Ουάρντα (82΄ Μπουσούλατζιτς), Ενσικουλού (88΄ Μανούσος), Κουλούρης, Μπρούνο, Ρισβάνης, Καρασαλίδης.